WLAN wypiera kable z toruńskiego Uniwersytetu

Polskie uczelnie budują nowoczesne sieci bezprzewodowe i przystępują do europejskiego projektu „eduroam” – umożliwiającego m.in. bezpłatny dostęp do Internetu wszystkim studentom i pracownikom naukowym. Kolejne i dotychczas największe w Polsce wdrożenie infrastruktury WLAN, niezbędnej do funkcjonowania „eduroam”, zakończyło się właśnie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.

Sieć „eduroam” dostępna jest już w niemal dwudziestu akademickich ośrodkach w Polsce, a w kilku prace są na etapie wdrożenia. W uczelnianych kampusach, gdzie działa już sieć „eduroam”, studenci i pracownicy naukowi za darmo korzystają z bezprzewodowego, bezpiecznego Internetu. Dużym plusem pomagającym w studiowaniu i pisaniu prac naukowych, jest możliwość czerpania wiedzy z publikacji i innych materiałów, które w formie skomputeryzowanej, są udostępniane przez uczelnie za pomocą sieci „eduroam”. Z takiej sieci, bazującej teraz na nowatorskich rozwiązaniach bezprzewodowych Meru Networks, mogą już korzystać studenci i pracownicy UMK.

„Liczba szkół wyższych objętych europejskim projektem „eduroam” stale się powiększa i można to zaobserwować również w Polsce. Nasze uczelnie sukcesywnie budują i unowocześniają swoje sieci bezprzewodowe, wykorzystując do tego także środki unijne. Dzięki tym inwestycjom, mogą one dołączać do globalnej, uczelnianej sieci „eduroam” i w ten sposób uatrakcyjniać naukę studentów, a także wspierać rozwój zawodowy akademickiej kadry. Ośrodki akademickie to ogromny potencjał rozwoju WLAN, a przykładem jest właśnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – jeden z liderów wdrażania sieci bezprzewodowych w polskim szkolnictwie wyższym. Obecnie sieć ta została bardzo istotnie wzbogacona o nową, wizjonerską technologię Meru Networks” – mówi Tomasz Wolniewicz, Dyrektor Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK i koordynator projektu „eduroam” w Polsce.

Na potrzeby budowy nowoczesnej sieci bezprzewodowej, UMK przetestował niemal wszystkie dostępne na rynku rozwiązania WLAN, wybierając ostatecznie jeszcze mało znany w Polsce, ale uznany w świecie system Meru Networks. Najważniejszy etap wdrożenia objął budynki Wydziału Matematyki i Informatyki, Biblioteki Uniwersyteckiej, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Łącznie – 40 punktów dostępowych AP201 oraz dwa kontrolery Meru:  MC 1015 oraz  MC 3025. W szybkim stworzeniu sieci pomogło specjalne oprogramowanie Meru, które pokazuje optymalne rozmieszczenie punktów dostępowych, do czego potrzebny jest jedynie projekt architektoniczny budynku. Jeszcze w grudniu br. rozwiązanie Meru zostanie wdrożone na kolejnym wydziale UMK.

Ogólnouczelniana sieć „eduroam” jest zabezpieczona serwerem Radius i daje możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu – zarówno pracownikom i studentom UMK, jak i osobom z innych uczelni, które uczestniczą w projekcie „eduroam”. Na tych samych urządzeniach uruchomiono również dodatkowe sieci: „mat” – do obsługi lokalnego ruchu na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz „konferencja” – na potrzeby wszelkiego rodzaju konferencji, warsztatów i szkoleń, na które przybywają osoby niezwiązane z uniwersytetem.

„Na całym świecie uczelnie inwestują w nowoczesne sieci bezprzewodowe, by ułatwić swoim studentom zgłębianie wiedzy, a ich wykładowcom możliwość dokształcania się. Technologia WLAN wprowadza też nową jakość – optymalizuje wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy tymi jednostkami, czego przykładem jest europejski projekt „eduroam”. Rozwiązania bezprzewodowe Meru Networks – wdrożone właśnie na toruńskim Uniwersytecie – idealnie wpasowują się w trend unowocześniania sieci WLAN na uczelniach. Można je stosować w każdej placówce edukacyjnej, czerpiąc korzyści z zastosowanych i niezwykle przydatnych technologii” – mówi Bartosz Boczkaja, Prezes Zarządu Konsorcjum FEN.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu