Tartel w powietrzu

Podstawą funkcjonowania telefonii internetowej jest sieć Internet. Aby skorzystać z tanich rozmów telefonicznych trzeba mieć do niej dostęp. Niekoniecznie natomiast do ich przeprowadzania potrzebny jest komputer z popularnym darmowym komunikatorem. Lepszą jakość i wygodę użytkowania zapewniają bramki VoIP lub telefony IP. Prócz tych tradycyjnych już sposobów na tanie rozmowy telefonia internetowa Tartel proponuje jeszcze jeden: telefon komórkowy.

Niektórzy uważają, że to przyszłość nazywając je 4G – czwartą generacją telefonii komórkowej. Jeśli nawet jest w tym dużo przesady, faktem jest, że niektóre telefony komórkowe wyposażone są już w funkcję Wi-Fi. Skrót ten (od Wireless Fidelity) oznacza standard bezprzewodowego przesyłania danych, realizowanego drogą radiową, potocznie zwany “Internetem w powietrzu”. W praktyce chodzi o możliwość łączenia się z bezprzewodową siecią Internet, a co za tym idzie m.in. dostęp do usług taniej telefonii internetowej. Zamiast słono płacić w szczycie za rozmowy komórkowe lub bardzo drogi roaming, za pomocą WiFi w komórce można połączyć się z siecią Tartel i rozmawiać za jedyne 7 groszy brutto dzwoniąc nie tylko do Warszawy, ale również do Londynu czy Nowego Jorku. Operatorzy komórkowi dość opieszale podchodzą do tego rozwiązania i tylko niektóre modele oferują takie możliwości. Można tu szczególnie polecić Nokię, która w paru swoich modelach udostępniła WiFi. Na swojej stronie internetowej Tartel [link: http://www.tartel.pl/pomoc.php?id=jak_skonfigurowac#ktkom] podaje przykładową konfigurację Nokii serii E (E51, E60, E61).

Obszary, gdzie można uzyskać darmowy dostęp do WiFi, tzw. hotspoty lub inne punkty dostępu, stopniowo powiększają się w naszym kraju, choć ich zasięg często nie przekracza 100 metrów. Z bezprzewodowego internetu można korzystać najczęściej na terenie niektórych centrów handlowych, osiedli czy we własnym mieszkaniu (jeśli posiadamy router z nadajnikiem radiowym). Poszerza się też ilość miast, w których samorządy zbudowały darmową sieć. Praktycznie w każdym większym mieście najczęściej na Rynku znajduję się punkt dostępu. Mapę lokalizacji można zobaczyć na stronie atlas-wifi.pl [link: http://atlas-wifi.pl]. Powstał nawet pomysł budowy darmowej sieci bezprzewodowej obejmującej swoim zasięgiem cały kraj. Choć do realizacji takiego pomysłu z pewnością jeszcze daleko, to już teraz jeśli kupujemy telefon komórkowy z nieco wyższej półki, warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie daje WiFi.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu