Cyfryzacja to porażka rządu

przez | 19/11/2008

Po roku zaniechania, rząd powinien wytłumaczyć się z braku zdecydowanych działań w zakresie cyfryzacji nadawania radia i telewizji w Polsce – uważa Instytut Globalizacji.

– Polska należy, obok Rumunii i Bułgarii, do najgorzej zcyfryzowanych krajów Unii Europejskiej – zauważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji, prowadzącego badania nad cyfryzacją w ramach projektu „Cyfrowa Polska”. – Jak dotąd nie powstała nawet żadna strategia cyfryzacji, a wszystkie działania prowadzone są w sposób opieszały i chaotyczny – dodaje.

Jak wykazały ostatnie badania TNS OBOP, przeprowadzone dla Instytutu Globalizacji, cyfryzacja jest dla Polaków tak samo ważna, jak budowa nowych dróg i stadionów. Jako odpowiedzialnego za cyfryzację, Polacy wskazali rząd Donalda Tuska i to jego rozliczą za sukces, bądź porażkę cyfryzacji – uważa Instytut Globalizacji.

Największą porażką rządu w zakresie cyfryzacji, jest fakt, że Polska jako jedyny europejski kraj wciąż nie ma naziemnej telewizji cyfrowej. Ponadto stoi w miejscu cyfryzacją telewizji publicznej. Mimo podjętych decyzji, realizacja budowy narodowej platformy cyfrowej stoi w miejscu.

W opinii Instytutu cyfryzacja w Polsce przebiega źle wskutek konfliktu zarządu telewizji publicznej z rządem RP. W ten sposób cyfryzacja stoi w miejscu, ponieważ zarząd TVP nie potrafi znaleźć wspólnego języka z rządem premiera Tuska.

Tymczasem ofiarami konfliktu politycznego są telewidzowie, którzy przez lata łożyli na utrzymanie telewizji publicznej, a dziś czują się oszukani, bo TVP wciąż nie jest dostępna w cyfrowej jakości.

Cyfryzacja jest na tyle istotnym przedsięwzięciem cywilizacyjnym w dobie globalizacji, że politycy powinni wznieść się ponad partyjne podziały i zrobić razem coś dla dobra kraju. Patowa sytuacja, w której znalazła się Polska cyfryzacja, powinna w końcu zostać przerwana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.