Polki a emerytura

 

Ponad 60% Polek nie wie, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Blisko 46% badanych kobiet nie ma oszczędności, a 80% nie podjęło żadnych kroków w celu polepszenia sytuacji finansowej na emeryturze. Jednocześnie Polki chętnie wydają na ubrania i kosmetyki. Na co je będzie stać po zakończeniu aktywności zawodowej?Na zlecenie ING Usługi Finansowe S.A. przeprowadzono ogólnopolskie badania, których celem było uzyskanie informacji na temat tego, co Polki wiedzą o swojej przyszłej emeryturze i jakie mają plany życiowe związane z zakończeniem aktywności zawodowej. Okazuje się, że kobiety niechętnie myślą na ten temat, emeryturę kojarzą ze starością i biedą. Jednocześnie nie robią praktycznie nic, by tę sytuację zmienić. Tylko 20% kobiet postanowiło oszczędzać na dodatkową emeryturę. 

Wyniki badań pokazują, jak niewielka jest wiedza na temat wysokości przyszłej emerytury, za czym idzie nieświadomość konieczności oszczędzania na emeryturę. Zarówno w starym, jak i nowym systemie emerytalnym, średnie świadczenia dla kobiet są znacznie niższe od świadczeń dla mężczyzn. Spowodowane jest to m.in. tym, że kobiety w dniu przejścia na emeryturę mają krótszy staż ubezpieczeniowy niż mężczyźni i uzyskują zwykle niższe wynagrodzenie za pracę. Kobiety mają też z reguły mniej korzystny niż mężczyźni stosunek okresów nieskładkowych do czasu, w którym składki wpływały (korzystają z urlopów wychowawczych, z bezpłatnych urlopów na opiekę nad dzieckiem etc.).

Jednocześnie ING uruchamia nowe narzędzie dla wszystkich szukających informacji na tematy związane z emeryturą – serwis www.portalemerytalny.pl. Prosty i przystępny sposób informacji, kalkulator pozwalający wyliczyć wysokość świadczenia, systemy emerytalne w innych krajach, porady ekspertów – to tylko część zawartości portalu.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie ING Usługi Finansowe S.A. przez ekspertów z firmy badawczej IQS and QUANT Group w grupie 1000 kobiet w przedziale wiekowym 25-60 lat, na terenie całej Polski, w dniach 28.08-04.09.2008 r.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu