Comarch zbudował kompletną sieć WiMAX dla operatora z grupy Telenor, Promonte GSM w Czarnogórze

 

Comarch zakończył ostatni etap wdrażania sieci WiMAX dla Promonte, wiodącego operatora telefonii komórkowej GSM w Czarnogórze. Projekt realizowany jest w ramach programu „Internet for people” realizowanego na skalę globalną przez Grupę Telenor. Ten nowoczesny program zakłada wykorzystanie najnowszych technologii, takich jak: 3G-HSPA, WiMAX i WiFi dla udostępnienia połączeń z Internetem na obszarze całego kraju.

Projekt obejmuje trzy kluczowe obszary: budowę infrastruktury sieci transmisyjnej WiMAX, rozszerzenie tej infrastruktury o dostęp w technologii WiFi oraz systemy centralne: OSS/BSS, routery i przełączniki. Budowa sieci WiMAX obejmowała dostawę i instalacje stacji bazowych WiMAX w 7 największych miastach w kraju. Zasięg sieci został następnie rozszerzony przez budowę infrastruktury dostępowej WiFi w głównych miastach w kraju oraz okolicach ważniejszych kurortów wakacyjnych (okolice hoteli, ruchliwe place). Na obszarach, których nie objęła technologia WiMAX, dostęp został zapewniony przy wykorzystaniu sieci 3G – z użyciem mostów UMTS/WiFi. Całość sieci jest zarządzana przez autorskie systemy Comarch OSS/BSS kontrolujące wszystkie platformy dostępowe: WiMAX, WiFi oraz 3G.

 

– Nasz projekt jest absolutnie wyjątkowy (z punktu widzenia producenta oprogramowania i integratora systemów), ponieważ składa się na niego nie tylko dostarczenie aplikacji umożliwiających obsługę klienta i kontrolę abonamentów, ale również budowa całej infrastruktury sieci WiMAX. Ukończenie tego projektu nie było zadaniem łatwym, głównie ze względu na napięty harmonogram i narzucony przez Promonte czas realizacji, który nie mógł przekroczyć trzech miesięcy. Wymagało to od obu stron bardzo ścisłego trzymania się wytyczonego planu i bezwzględnego dotrzymywania terminów. Niezwykle udany start zawdzięczamy bliskiej współpracy inżynierów z Comarch, ekspertów Telenor R&I, wykwalifikowanych pracowników Promonte oraz poddostawców. Bardzo nas cieszy, że operator Promonte zdecydował się na promowanie nowoczesnej technologii na swoim obszarze, dzięki czemu coraz większa liczba osób może bez żadnych przeszkód korzystać z Internetu – mówi Piotr Piątosa, Wiceprezes Sektora Telekomunikacja Comarch SA.

Dzięki pełnemu zaangażowaniu firmy Comarch w budowę sieci oraz łatwemu w obsłudze i wdrożeniu systemowi Comarch Compact Billing, Promonte mogło zrealizować zakrojony na krajową skalę projekt WiMAX. Zbudowanie infrastruktury sieciowej oraz integracja systemu BSS zajęła zaledwie dwa i pół miesiąca, co pozwoliło na wczesne uruchomienie pierwszych usług internetowych WiMAX w głównych miastach Czarnogóry (Podgorica i największe nadmorskie kurorty wypoczynkowe). To z kolei pozwala abonentom Promonte oraz turystom odwiedzającym Czarnogórę na korzystanie z szybkiego dostępu do Internetu w najbardziej uczęszczanych obszarach kraju.

Sieć zapewnia kilka rodzajów usług o różnych właściwościach, w tym stały dostęp do Internetu dla biznesu, dla mieszkańców oraz dla okazjonalnych użytkowników. W przypadku tych ostatnich możliwe są różne metody płatności za usługi, między innymi z wykorzystaniem kart zdrapek oraz Premium SMS.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu