Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz firma Accenture wspólnie stawiają na kobiety

przez | 04/11/2008

Kobiecy Akcent” – pod taką nazwą ruszy już wkrótce autorski i jednocześnie unikatowy w skali kraju program edukacyjno-szkoleniowy realizowany przy współpracy krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz jednej z czołowych firm konsultingowych na świecie, Accenture. Umowę w sprawie realizacji 1. edycji programu podpisali w Krakowie: Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. Roman Niestrój oraz Senior Executive (Partner) w Accenture, Maggie Korutowska.

Wyjątkowość projektu polega na tym, że jest on adresowany wyłącznie do studentek. Inne nowum: tematykę szkoleń dobrano w taki sposób, aby w części merytorycznej przekazać informacje przydatne w przyszłej pracy na stanowiskach związanych z konsultingiem. W części uzupełniającej uczestniczki projektu będą miały okazję dowiedzieć się czegoś o tak ważnych dla pracującej kobiety sprawach, jak: kształtowanie swojego wizerunku zewnętrznego, budowanie pozycji w zespole czy radzenie sobie ze zmianami.

Co ważne, wykłady i warsztaty w ramach cyklu poprowadzą wyłącznie kobiety – doświadczone konsultantki firmy Accenture będą dzielić się swoją wiedzą zawodową, a ekspertami w dziedzinach uzupełniających będą również panie – m.in. jedna z najbardziej znanych polskich stylistek Monika Jaruzelska.

– Bardzo cieszymy się, że firma Accenture właśnie na naszej uczelni zdecydowała się zadebiutować z tym programem – mówi Rektor UEK prof. dr hab Roman Niestrój. – Kobiety stanowią większość wśród naszych studentów, wiele z nich osiąga znakomite wyniki, co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w znajdowaniu przez nie satysfakcjonującej pracy. Jestem przekonany, że program ”Kobiecy Akcent” pomoże im w pokonywaniu różnych barier.

Z kolei Maggie Korutowska, Senior Executive w Accenture, podkreśla, że jest to naturalna konsekwencja prowadzonej przez wiele lat, w wymiarze międzynarodowym, polityki personalnej firmy: – Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki rozwoju zawodowego dla kobiet, dbamy o to, by nasi pracownicy mogli zachować równowagę między pracą zawodową a życiem osobistym. Jeśli jest to możliwe, kobiety zatrudnione w Accenture mogą korzystać między innymi z wydłużonych urlopów macierzyńskich czy elastycznych godzin pracy. Szczególną troską otaczamy nasze koleżanki, spodziewające się dziecka, dla których stworzyliśmy specjalny program „Przyszła mama w dobrej formie”. Dlatego od lat firma Accenture jest wyróżniana przez magazyn ”Working Mother” i prowadzony przez niego ranking ”100 najlepszych firm dla pracujących mam” – mówi M. Korutowska.

Z myślą o kobietach Accenture stworzył także specjalny program wewnętrzny, który ma na celu zagwarantowanie pracującym w firmie kobietom jak najlepszych warunków rozwoju kariery oraz promowanie ich sukcesów zawodowych. Nazwa tego programu, „Accent on Woman”, nawiązuje do nazwy Accenture, która jest skrótem hasła „Accent on the Future”, czyli akcent na przyszłość.

Zdaniem Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego Accenture, Williama D. Greena, obowiązkiem nowoczesnej firmy jest zachęcanie i wspieranie w rozwoju zawodowym najzdolniejszych kobiet. W Accenture kobiety zawsze odgrywały bardzo ważną rolę, były i są liderkami zmian, kierują wieloosobowymi zespołami ekspertów, zarządzają ważnymi projektami. Kobiety w Accenture to najcenniejszy kapitał.