Microsoft przedstawia programistom wersję pre-beta systemu Windows 7 oraz nowe aplikacje internetowe oparte na pakiecie Office

By | 31/10/2008

Firma prezentuje wczesną wersję swojego następnego system operacyjnego, który będzie szybszy,  prostszy oraz zintegruje urządzenia, komputery i sieć.
Podczas konferencji Professional Developer Conference 2008 (PDC 2008), Microsoft zgromadził programistów na pierwszym publicznym pokazie systemu Windows 7, w czasie którego zaprezentowano kod wersji pre-beta. Windows 7 jest rozszerzeniem i kontynuacją wysiłków, jakie programiści włożyli w prace nad systemem Windows Vista i zachęca do tworzenia nowych aplikacji i usług na platformie Windows.

Microsoft zaprezentował również po raz pierwszy uproszczone wersje programów Pakietu Office: Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint oraz OneNot, z których będzie można korzystać poprzez przeglądarkę internetową. Firma pokazała jak wykorzystać wszystkie wersje pakietu, zarówno sieciowe i komputerowe oraz te przeznaczone na telefony z systemem Windows Mobile do edycji tego samego dokumentu, przechodząc gładko między różnymi wersjami Office z bezstratną kompatybilnością pliku.

„Wykorzystujemy maksimum sieci dla Windowsa i maksimum Windowsa dla sieci” – mówi Ray Ozzie,  główny architekt oprogramowania w Microsoft. „Od komputera do sieci i do telefonu oraz od serwera do architektury Cloud, skupiamy się na dostarczeniu użytkownikom nowych  doświadczeń, które zmienią sposób naszego  życia, pracy i zabawy”.

Przegląd Windows 7

System Windows 7 został zaprojektowany, tak aby przyspieszyć i ułatwić użytkownikom codzienne zadania oraz zagwarantować im wiele nowych możliwości podczas pracy z systemem. Windows 7 odzwierciedla zaawansowane podejście do inżynierii, które w proces rozwoju oprogramowania włącza opinie klientów i partnerów. Takie podejście zapewni stworzenie nowych, innowacyjnych funkcji, przy jednoczesnym zadbaniu o kompatybilność aplikacji i urządzeń.

Firma Microsoft pracuje nad stworzeniem spójnego i przewidywalnego harmonogramu premiery Windows 7 tak, aby partnerzy mogli łatwo i szybko korzystać z nowych możliwości, jakie oferuje środowisko Windows. Po wejściu na rynek, system Windows 7 umożliwi:

  • Wybór modelu pracy preferowanego przez użytkownika. Windows 7 zapewni dostęp do najważniejszych i niezbędnych funkcjonalności przy zachowaniu wysokiej niezawodność i bezpieczeństwa systemu. Jest on zaprojektowany w ten sposób, aby zapewnić kompatybilność z urządzeniami, aplikacjami i sterownikami współpracującymi z Windows Vista. Nowe funkcje pomogą chronić prywatność i dane, ułatwiając płynne działanie komputera i rozwiązywanie powstałych problemów.
  • Przyspieszenie i ułatwienie codziennych działań. Windows 7 usprawni i uprości zadania, które użytkownicy wykonują najczęściej. Ulepszona nawigacja, nowy pasek zadań i usprawniony interfejs użytkownika zagwarantują łatwy dostęp do używanych najczęściej zasobów.  System umożliwi szybsze przesyłanie danych do innych komputerów w domu, w biurze lub w terenie. Windows 7 i Windows Live pomogą użytkownikom pozostać w stałym kontakcie z ludźmi oraz zapewnią stały dostęp do najważniejszych dokumentów i aplikacji z jakich korzystają podczas codziennej pracy z komputerem. Przeglądarka Internet Explorer 8 zapewni szybszy, bezpieczniejszy i bardziej efektywny dostęp do zasobów internetowych.
  • Nowe funkcjonalności. Windows 7 zapewni większe możliwości w zakresie pracy na komputerze, np. poprzez technologię multitouch (jednoczesne użycie kilku palców do osiągnięcia danego efektu). Dzięki zastosowaniu nowego Centrum Urządzeń, Windows 7 umożliwi bardziej efektywne  wykorzystanie urządzeń zewnętrznych, które najczęściej są podłączane do komputera. Windows 7 ułatwi również wykorzystanie domowych systemów audio-video oraz innych urządzeń podłączonych do sieci do odtwarzania muzyki, oglądania filmów i przeglądania zdjęć zapisanych na komputerze wykorzystującym system Windows. Dodatkowo Windows 7 zapewni o wiele większe możliwości dostosowania i personalizowania komputera do preferencji użytkowników.

Solidna podstawa dla programistów

Windows 7 został zaprojektowany tak, aby dostarczyć solidną platformę, do budowy rozwiązań nowej generacji pracujących w środowisku Windows. Windows 7 stanie się dla programistów narzędziem do tworzenia nowych, bardziej efektywnych aplikacji. Nowy pasek zadań, wstążki, miejsca przeznaczenia i integracja procesora komend poprawią wyszukiwanie i korzystanie z wszystkich aplikacji. Dodatkowo, Internet Explorer 8, oryginalne usługi sieciowe API oraz wyszukiwanie zintegrowane, umożliwiają programistom zintegrowanie najlepszych cech systemu Windows i usług sieciowych.

„Cieszymy się, że możemy przedstawić wersję pre-beta systemu Windows 7” – powiedział Steven Sinofsky, wiceprezes zespołu Windows and Windows Live Engineering Group. „Dzięki naszemu nowemu podejściu do programowania i rozwoju, stworzyliśmy dla naszych partnerów fundamenty do nauki i wprowadzania innowacji na podstawie nowej wersji systemu Windows”.

Więcej informacji dla programistów na temat systemu Windows 7 na stronie:
http://www.msdn.microsoft.com/windows.

Rozbudowana wydajność pakietu Office w sieci

Firma Microsoft poinformowała również, że następna wersja pakietu Microsoft Office będzie zawierała pakiet Office Web Applications, który zapewnieni dostęp do dokumentów MS Office oraz pozwoli na ich tworzenie, edytowanie i wysyłanie za pośrednictwem wielu urządzeń.

„Microsoft wspiera różnorodność stylów pracy i rozumie, że klienci potrzebują możliwości wyboru i elastyczności  jeśli chodzi o to, gdzie i jak mają pracować” – mówi Stephen Elop, prezes Microsoft Business Division. „Microsoft ma wyjątkową wyjątkową pozycję i może sprostać temu wymaganiu. Pakiet Office pozwala na przeglądanie, edytowanie i wysyłanie informacji oraz wspólną pracę nad dokumentami przez pulpit, telefon i architekturę Cloud w spójny i znany sposób”.

Pakiet Office Web Applications dla programów Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint i OneTone będzie dostępny dla klientów indywidualnych poprzez usługę Office Live, a dla firm – poprzez podstawową subskrypcję oraz istniejące programy licencji masowych. Nowa oferta będzie kompatybilna ze znanymi przeglądarkami internetowymi takimi, jak Internet Explorer, Firefox i Safari. Microsoft opublikuje jeszcze w tym roku prezentację pakietu Office Web Applications. W międzyczasie, klienci zainteresowani informacjami na temat najnowszej wersji beta, usługę mogą korzystać z  Microsoft Office Live Workspace pod adresem: http://www.workspace.officelive.com.

Platforma Live Services w doświadczeniach klienta z architekturą typu Cloud

Microsoft zademonstrował wiele możliwości platformy Live Services, m.in. to, jak programiści mają szansę tworzyć bogate aplikacje i doświadczenia, które mogą zostać rozszerzone na 400 milionów użytkowników korzystających z usług Windows Live Services, takich jak Windows Live Hotmail i Windows Live Messenger. Microsoft podkreślił także, że platforma Live Services jest środkiem, za pomocą którego produkty takie, jak Windows Live, Office Live i XboxLIVE dostarczają rozwiązań wykraczających poza poziom pojedynczego peceta, urządzenia mobilnego czy sieci oraz, że te same możliwości są teraz oferowane programistom poprzez platformę Live Services.

Firma zaprezentowała wiele aspektów platformy Live Services, m.in. Live Mesh – usługi służącej do synchronizowania dokumentów, nośników, plików i danych aplikacji użytkownika między wieloma pecetami i urządzeniami, która jest dostępna w otwartej wersji beta pod adresem http://www.mesh.com dla systemów Windows i Windows Mobile. Podczas konferencji PDC 2008 imponujące możliwości synchronizacyjne usługi Live Mesh zostały pokazane po raz pierwszy programistom w prezentacji Live Framework, umożliwiając im rozszerzenie aplikacji webowych na pecety z oprogramowaniem Windows oraz przenosząc aplikacje webowe do trybu offline.

Najlepsze aspekty rozwoju sieci i systemu Windows z narzędziami Visual Studio i .NET

Jeśli chodzi o rozwój oprogramowania, Microsoft podkreślił w jaki sposób stara się ułatwić programistom wykorzystanie ich umiejętności przy tworzeniu aplikacji z sieci na pulpit, zarówno przez najnowsze pakiety Visual Studio 8 i .NET Framework 3.5 oraz mające się wkrótce ukazać Visual Studio 2010 i .NET Framework 4.0. Po ostatnich zapowiedziach z których wynikało, że Visual Studio i .NET Framework ułatwią programistom tworzenie aplikacji dla nowej platformy Azure Services, firma ujawniła, że innowacje Visual Studio 2010 i .NET Framework 4.0 pomogą programistom w tworzeniu aplikacji nowej generacji dla systemu Windows 7 i wykorzystywaniu nowych funkcji Windows 7 takich, jak pasek zadań Ribbon i wsparcie dla interfejsów multitouch. Pokazano także kilka innych nowości w pakietach Visual Studio 2010 i .NET Framework 4.0, koncentrując się na: Win32, C++, ASP.NET, Silverlight oraz Windows Presentation Foundation.