Polacy chcą narodowej platformy cyfrowej

59 proc. Polaków uważa, że TVP powinna jak najszybciej uruchomić platformę cyfrową dostępną dla wszystkich obywateli – wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez TNS OBOP.
Tylko 2 proc. respondentów zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi. Badanie „Polacy a cyfryzacja” TNS OBOP przeprowadził na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Z badań wynika także, że 41 proc. Polaków uważa, że jest źle przygotowanych do cyfryzacji telewizji i radia. Tylko 2 proc. respondentów „bardzo dobrze” ocenia politykę informacyjną dotyczącą cyfryzacji. 43 proc. ankietowanych, uważa, że za cyfryzację jest odpowiedzialny rząd RP.

– Z badań wyłania się obraz Polaka niedoinformowanego, zniesmaczonego drożyzną za dostęp do telewizji cyfrowej i pełnego obaw – ocenia dr Tomasz Teluk – prezes Instytutu Globalizacji.

63 proc. Polaków jest zdania, że telewizja cyfrowa w Polsce jest zbyt droga w wyniku niskiej konkurencji na rynku. Jednocześnie blisko połowa ankietowanych jest przekonana, że ceny ulegną spadkowi, po premierze nowych platform TVP i TPSA.

Tylko 23 proc. respondentów zgodziłoby się na ponoszenie dodatkowych kosztów obok abonamentu radiowo-telewizyjnego na rzecz dostępu do narodowej platformy cyfrowej. Oznacza to, że Polacy chcą płacić albo za abonament, albo za dostęp.

Jednocześnie zachodzi niebezpieczeństwo, że rezygnacja z budowy narodowej platformy cyfrowej przez TVP, spowodowałaby zjawisko wykluczenia cyfrowego, wśród najuboższych, bezrobotnych, emerytów i rencistów, których nie stać na wykupienie drogiego dostępu do cyfrowej telewizji.

Według Instytutu Globalizacji TVP zaciągnęła wobec społeczeństwa moralny i finansowy dług, który powinna spłacić, zapewniając obywatelom powszechny dostęp do dobrej jakości telewizji cyfrowej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu