Odzyskiwanie danych z pamięci flash i dysków SSD

Małe, wygodne w użyciu i coraz tańsze – to niepodważalne zalety bardzo popularnych już pamięci flash. Na wykorzystujących powyższą technologię kartach pamięci aparatów cyfrowych, pendrivach czy dyskach SSD przechowywane są coraz istotniejsze dane. Inżynierowie Kroll Ontrack, wiodącej firmy odzyskiwania danych na świecie, stworzyli nowoczesne narzędzia, które pozwalają użytkownikom pamięci flash i dysków SSD odzyskać dane nawet w najtrudniejszych, nierozwiązywalnych dotychczas przypadkach.

Według ekspertów Kroll Ontrack, wraz ze wzrostem popularności urządzeń korzystających z technologii flash, wyraźnie wzrosła także liczba przypadków utraty przechowywanych na nich plików. W porównaniu z rokiem 2006 liczba zleceń odzyskania danych z nośników tworzonych w oparciu o powyższą technologię, kierowanych do laboratoriów firmy w USA i krajach Azji, zwiększyła się o 70 procent. W Polsce tylko w ciągu roku liczba przypadków utraty danych z nośników flash w okresie wakacyjnym wzrosła o 250 proc.

– Pamięci flash to obecnie kluczowa technologia, która w przyszłości pozwoli na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań dla produktów przeznaczonych dla przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych. Rozwiązania te oraz tworzone dla powyższej technologii ulepszenia – większa pojemność, zróżnicowane aplikacje oraz zwiększona wydajność – nie pozwalają jednak uchronić pamięci flash oraz dysków SSD przed utraceniem zapisanych na nich informacji. Należy pamiętać, że urządzenia wykorzystujące opisywaną technologię również narażone są na utratę danych, podobnie jak nośniki tradycyjne, w przypadku których pliki giną w wyniku awarii dysku bądź błędu człowieka – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału firmy Kroll Ontrack.

Nowe rozwiązania wprowadzone przez Kroll Ontrack pomogą zarówno użytkownikom indywidualnym jak i firmom. Ci pierwsi wykorzystują technologię flash do zapisu zdjęć na aparatach cyfrowych oraz plików na pamięciach przenośnych. Firmy natomiast, mimo iż w głównej mierze nadal korzystają z tradycyjnych „twardzieli”, coraz częściej decydują się na zastąpienie ich opartymi na technologii flash dyskami SSD.

Nowe narzędzia zostały już wprowadzone w polskim laboratorium Kroll Ontrack, największej tego typu pracowni w Europie Środkowej i Wschodniej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu