Wytypuj warszawskie budynki bez barier! V edycja konkursu „Warszawa bez barier”

Jeszcze do 17 października można zgłaszać obiekty do konkursu „Warszawa bez barier – miasto dla każdego” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Urząd Miasta st. Warszawy. W konkursie zostaną nagrodzone zarówno obiekty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak i osoby, które prześlą zgłoszenie. Pula tegorocznych nagród finansowych wynosi 12.000 zł.

Aby wziąć udział w konkursie należy zrobić kilka zdjęć obiektu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz krótko opisać zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne (windy, podjazdy, wejścia). Organizatorzy konkursu szukają dostępnych hoteli, restauracji, centrów handlowo – rozrywkowych, szkół, bloków, domów mieszkalnych, klubów oraz innych lokali przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym roku dodatkowo można zgłaszać przestrzenie publiczne, tj. parki, przystanki, stacje metra, ulice, parkingi oraz place zabaw. Jury oceniając wybrane obiekty, będzie brało pod uwagę poziom jego dostosowania do potrzeb wszystkich użytkowników, w szczególności osób niepełnosprawnych oraz pomysł i oryginalność przygotowanego zgłoszenia. Obiekty będą oceniane w czterech kategoriach: obiekt użyteczności publicznej, obiekt mieszkalny, obiekty i przestrzenie zabytkowe oraz przestrzeń publiczna. Ponadto projektant obiektu, który zwycięży lub zostanie wyróżniony w konkursie otrzyma dyplom „Architekta Warszawy bez barier”. Natomiast właściciel bądź zarządca budynku otrzyma tablicę pamiątkową do umieszczenia na elewacji obiektu i dyplom pamiątkowy. Najlepsze rozwiązania architektoniczne będą prezentowane w mediach i Internecie.

„Serdecznie zapraszamy zarówno mieszkańców Warszawy, jak i osoby odwiedzające stolicę do zgłaszania miejsc przyjaznych dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Wszystkie zgłoszenia do konkursu pomagają nam wskazać dobre, sprawdzone rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie w innych obiektach i niwelować tym samym niepotrzebne bariery architektoniczne na szerszą skalę” – powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Prace konkursowe powinny zawierać nazwę obiektu i jego adres, fotografie i krótki opis zastosowanych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością, jak również dane kontaktowe osoby zgłaszającej. Do pracy należy dołączyć pisemne oświadczenie wyrażające zgodę na przetwarzanie danych osobowych (wzór do pobrania na portalu www.niepelnosprawni.pl). Zgłoszenia w formie – papierowej bądź elektronicznej – można przesłać do 17 października 2008 r. na adres: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, ul. Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa lub mailowo: wbb@integracja.org z dopiskiem: Konkurs „Warszawa bez barier 2008”. Rozstrzygnięcie konkursu oraz przyznanie nagród nastąpi 3 grudnia 2008 w Sali Kongresowej podczas Wielkiej Gali Integracji.

W zeszłorocznej edycji konkursu nagrodzone zostały: w kategorii ‘Obiekt użyteczności publicznej’ – Kompleks Basenów Rehabilitacyjnych „Muszelka”, wyróżniono – Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wawer w Aninie, w kategorii ‘Obiekt mieszkalny’ wyróżniono – Zielony Dom, natomiast wśród obiektów zabytkowych – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbossy oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Limanowskiego. Nagrodę specjalną za konsekwentne dostosowywanie budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością przyznano Uniwersytetowi Warszawskiemu. W poprzednich edycjach konkursu nagrodzono m.in.  Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Handlowe Arkadia.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu „Warszawa bez barier” znajdują się na stronie www.niepelnosprawni.pl.

Honorowy patronat:

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.