Przyjazd na czas kończy pionierską podróż “zielonego” pociągu

Trasa licząca 10000 km została pokonana – pociąg przyjechał na miejsce, na czas i w całości, a emisja CO2 okazała się 20-stokrotnie mniejsza niż w wypadku transportu lotniczego.
Zgodnie z rozkładem, pierwszy transport produktów IT przejechał ponad 10,000 km koleją z Chin do Niemiec i wjechał dzisiaj do Hamburga w stanie nienaruszonym! Dzięki DB Shenker jedna podróż umożliwiła zmniejszenie emisji CO2 o 2200 ton w porównaniu do transportu lotniczego.

Dzięki 20-stoletniemu doświadczeniu oraz implementacjom innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, wiodący producent “zielonego” IT – firma Fujitsu Siemens Computers – wprowadził w życie wykorzystanie transeurazjatyckiego mostu kolejowego jako przyjaznej środowisku alternatywy dla transportu lotniczego.

Dla Fujitsu Siemens Computers przewiezienie systemów typu barebone oraz monitorów LCD z południowych Chin do europejskich centrów produkcji i następnie dystrybucja na terenie Niemiec to doskonałe rozwiązanie optymalizujące czas dostawy, koszty oraz troskę o środowisko. Emisja CO2 zaoszczędzona dzięki zastąpieniu samolotu pociągiem jest równoznaczna z 10,000,000 kilometrami prywatnych podróży samochodem.

Marzenie o ekologicznym pociągu zostało zrealizowane dzięki logistycznemu wsparciu firmy DB Shenker, która współpracowała z operatorami kolejowymi w Polsce, Białorusi, Rosji, Mongolii i Chinach w celu skoordynowania tej epickiej podróży. Pociąg wyruszył 19 września w Xiangtan w południowych Chinach obierając za cel Hamburg, przekraczając pięć granic. Postęp pociągu w trakcie podróży był śledzony dzięki technologii GPS, z nieustannym monitoringiem i rejestrowaniem temperatury oraz wstrząsów w 50 szczelnie zamkniętych kontenerach. Hans Erbe, Dyrektor ds zarządzania zapleczem logistycznych w Fujitsu Siemens Computers komentuje “Możemy obserwować dokładną pozycję pociągu, a nawet wykryć kiedy poszczególne kontenery przejeżdżają przez łączenia torów. Komponenty i monitory były dobrze zapakowane i bezpiecznie zniosły wszelkie wstrząsy.”

Pociąg w Hamburgu przywitał Bernd Bischoff, przewodniczący i CEO Fujitsu Siemens Computers oraz Norbert Bensel, Przewodniczący DB Shenker i członek zarządu DB Mobility Logistics AG. Fujitsu Siemens Computers planuje nawiązać współpracę z DB Shenker w celu organizowania regularnych dostaw na podobieństwo tej pierwszej. Firma byłaby wówczas pierwszym producentem, który wykorzysta trans-eurazjatyckie dostawy przy użyciu najbardziej ekologicznego środka transportu w celu zredukowania emisji CO2

Jeszcze dziś zawartość pociągu wyruszy do stacji docelowych – monitory mają trafić do europejskiego centrum dystrybucji FSC w Worms, a obudowy do fabryki Fujitsu Siemens Computers w Augsburgu, gdzie składane są PC i serwery. Około 60 procent produkcji Fujitsu Siemens Computers odbywa się w Niemczech.

Relacja z podróży pociągu, jak również zdjęcia oraz mapy są dostępne pod adresem www.transeurasiablog.com

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu