Green IT: nowa tendencja w Europie

 

Rosnące ceny energii i większa ekologiczna świadomość konsumentów sprawiają, że lokalni producenci działają zgodnie z zasadami Green IT i stosują je w rozwiązaniach dla małych firm. Dzięki temu wielofunkcyjny sprzęt, który spełnia wymogi Europejskiego Kodeksu Postępowania wyposażany jest w zaawansowane funkcje pozwalające na większą oszczędność energii, przestrzeni i pieniędzy.

Działający przy Komisji Europejskiej Instytut Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju szacuje, że do 2015 roku w Unii Europejskiej zużycie energii elektrycznej przez sprzęt szerokopasmowego dostępu do internetu będzie wzrastać rocznie o 50 TWh. Tymczasem najnowocześniejsze wielofunkcyjne urządzenia, które są zgodne z wymogami Europejskiego Kodeksu Postępowania (EU Code of Conduct) umożliwiają zmniejszenie zużycia energii przynajmniej o 50%. Rocznie daje to oszczędność równoważną wartości 5,5 miliona ton ropy (TOE) i około 7,5 miliarda euro. Jak twierdzi Klaus von Kries, International Sales Manager firmy AVM: “Ludzie prawdopodobnie w ogóle nie biorą pod uwagę sprzętu szerokopasmowego, kiedy rozmawiają o oszczędzaniu energii. Nie można go jednak pomijać zarówno ze względu na rosnące koszty energii, jak również wpływ na środowisko naturalne.” 

Kompleksowe podejście: więcej niż oszczędność energii

AVM, jako jeden z wiodących europejskich producentów sprzętu umożliwiającego dostęp do szerokopasmowego internetu, oferuje produkty FRITZ!Box, które już teraz są zgodne ze wszystkimi standardami wyznaczonymi przez Europejski Kodeks 

Postępowania dla tego rodzaju sprzętu. 

Popularność produktów FRITZ!Box wynika jednak nie tylko z ich energooszczędności. Użytkownicy otrzymują urządzenie, które integruje modem ADSL, router WLAN n, serwer plików i wydruku oraz centralkę abonencką dla VoIP i linii stacjonarnej. FRITZ!Box Fon WLAN 7270 firmy AVM, który już w październiku będzie dostępny także w Polsce, posiada również funkcje faksu i automatycznej sekretarki oraz stację bazową telefonii DECT. Taki sprzęt jest nie tylko łatwiejszy w obsłudze i przez to bardziej przyjazny użytkownikowi, ale również bardziej praktyczny – zajmuje mniej miejsca na biurku. 

Celem AVM jest dostarczanie odbiorcom takich właśnie urządzeń. Wszystkie wielofunkcyjne produkty z rodziny FRITZ!Box wyposażono w tryb Eco, a najnowsze modele mogą zastąpić nawet do 8 oddzielnych urządzeń. FRITZ!Box zużywa średnio od 6 do 8 watów na godzinę – oddzielne urządzenia zużyłyby w granicach 50 watów – FRITZ!Box pozwala więc zmniejszyć zużycie prądu nawet o 85%. 

Inteligentny tryb Eco 

Większość dostępnych urządzeń posiada funkcję czuwania. Tryb Eco we FRITZ!Box to coś więcej –  redukuje moc nadajnika WLAN, wyłącza nieużywane porty LAN i stację bazową DECT, aby zminimalizować zużycie prądu. Wszechstronny monitoring bieżącego i średniego zużycia energii oraz możliwość konfiguracji wszystkich funkcji są gwarancją ekologiczności sprzętu. 

Nagroda “Green IT” od ChannelPartner

Oszczędność energii jest dla firmy AVM bardzo ważna na etapie produkcji, rozwijania i użytkowania produktów. Zostało to docenione przez czytelników ChannelPartner, którzy przyznali firmie aż dwa wyróżnienia Green IT Award 2008 (w kategoriach Telekomunikacja oraz Sieci) – tytuły przyznawane wybitnym, ekologicznie odpowiedzialnym producentom. Ta ekologiczna świadomość ma tym większe znaczenie, że najważniejsze firmy wyznaczają wzorce dla przyszłych pokoleń.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu