O medycynie cyfrowej w Veracomp

Kraków, 09 września 2008 roku — Veracomp SA, specjalizowany dystrybutor technologii teleinformatycznych, wspólnie z jednym z jednym z największych specjalistycznych portali medycznych Openmedica.pl opracowali temat miesiąca – „Informatyzacja i cyfryzacja medycyny obrazowej”. Cykl artykułów i materiałów wideo powstał dzięki uprzejmości Pracowni 32-kanałowego Rezonansu Magnetycznego Laboratorium Obrazowania Biologicznego i Medycznego CZT BIM Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Okazją do powstania artykułów i materiałów wideo na temat najnowszych rozwiązań z dziedziny medycyny cyfrowej był pokaz możliwości monitorów medycznych Barco w Pracowni 32-kanałowego Rezonansu Magnetycznego (jedynej tego typu pracowni w Polsce i w Europie Środkowej). Najważniejszym wydarzeniem zorganizowanego pod koniec lipca br. pokazu była prezentacja, po raz pierwszy w Polsce, pierwszego na świecie monitora z rozdzielczością 6 milionów pikseli – Barco Coronis Fusion 6MP DL.

30-calowy wyświetlacz, zainstalowany w pokoju kontrolnym rezonansu, zaoferował nieporównywalną z żadnym z dotychczasowych monitorów wyrazistość i jakość obrazu oraz znacznie od nich więcej przestrzeni roboczej. Wielkość ekranu i najwyższa z oferowanych na rynku rozdzielczości (3280 na 2048 pikseli) pozwoliły na równoczesną pracę na wielu programach i porównywanie kilku zdjęć CT, MR, echo, czy też klisz radiologicznych jednocześnie. Z punktu widzenia radiologów, czy rentgenologów to narzędzie, które umożliwi im postawienie dokładniejszej i szybszej diagnozy.

Ponadto w pokoju diagnostycznym uruchomiono dwa parowane (pochodzące z tej samej linii produkcyjnej) bliźniacze monitory Barco Coronis 3MP m.in. do odczytywania zdjęć rentgenowskich. W sali konferencyjnej zaś, także zgodny ze standardem DICOM, monitor Barco CP MON LCD 42″, przydatny np. do śledzenia „na żywo” przez konsylium lekarskie operacji, czy uczestniczenia w medycznych telekonferencjach.

W temacie miesiąca portalu Radiolog.pl mowa jest m.in. o korzyściach z przejścia placówek medycznych z mammografii analogowej na jej cyfrową odpowiedniczkę. Autor tekstów, Adam Koźbiał, menager ds. medycyny cyfrowej w Veracomp, wyliczając zalety cyfrowej rewolucji (artykuł pt.: „Mammografia cyfrowa – na co czekamy”), zastanawia się, co stoi na przeszkodzie jej upowszechnienia. Jego zdaniem, kluczem do wykorzystania wszystkich dobrodziejstw cyfrowej mammografii jest jej poprawne wdrożenie, wzięcie pod uwagę konkretnych warunków ekonomicznych i organizacyjnych zainteresowanej zmianą placówki.

Na wątpliwości polskich szpitali autor podaje sprawdzoną już w Stanach Zjednoczonych receptę („Lawina danych i sprzęt refabrykowany”). Aby mieć w pełni cyfrową infrastrukturę, nie trzeba kupować całkiem nowego rezonansu magnetycznego, zadowolić się można bowiem równie dobrym, a nawet o 50 proc. tańszym sprzętem refabrykowanym (używanym i odnowionym przed przekazaniem do powtórnego użycia). Zwraca również uwagę na konieczność wyprzedzenia problemów związanych z lawinowo rosnącą ilością danych i zapychaniem się systemów PACS (systemów do archiwizacji obrazów medycznych). Wyjściem z sytuacji jest perspektywiczny zakup sprzętu skalowalnego, który będzie mógł być do woli rozbudowywany w przyszłości.

Adam Koźbiał przywołuje także historię standardu obrazowania DICOM i ocenia jego przydatność („Standard DICOM – przyszłość, czy „kula u nogi” cyfrowej radiografii?”). Celem istnienia i zaletą tej specyfikacji było zapewnienie jasnych kryteriów dla wszelkiego rodzaju danych obrazowania medycznego. Autor zadaje pytanie, czy w dobie tak szybko postępujących zmian technologicznych, standard DICOM realizuje te zadanie, czy nie staje się przysłowiową „kulą u nogi” cyfrowej radiografii?

Artykuły i materiały wideo dostępne są także po zalogowaniu się na stronach www.radiolog.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu