Gotówka w kasach sklepowych przy płaceniu kartą Visa dostępna już w ponad 10 tys. placówek detalicznych w Polsce; nowa funkcja wyszukiwarki placówek oferujących usługę Visa cash back – placówki można wyświetlić na mapie Polski

Działająca od sierpnia 2007 r. na polskiej stronie organizacji Visa Europe (pod adresem: www.visa.pl) wyszukiwarka placówek handlowych i usługowych, które w Polsce oferują usługę Visa cash back zyskała nową funkcję. Internauci mogą teraz nie tylko znaleźć adres interesującej ich placówki, w której można wypłacić gotówkę przy okazji płacenia za zakupy debetową kartą Visa, ale także – zobaczyć dokładne usytuowanie tej placówki na mapie Google Maps. Posiadacze ponad 8 mln debetowych kart Visa wydanych przez 9 instytucji finansowych mogą korzystać z tej usługi już w ponad 10 tys. placówek detalicznych rozsianych po całej Polsce. 

<br />

Usługa Visa cash back umożliwia wygodne, bezpieczne i oszczędzające czas wypłacanie niewielkich kwot ciągle potrzebnej gotówki (jednorazowo do 200 zł) w sklepach, supermarketach czy na stacjach benzynowych podczas płacenia za codzienne zakupy debetową kartą Visa. Usługa jest dostępna w krajowych placówkach detalicznych dla użytkowników kart Visa wydanych w Polsce.

„Uruchamiana właśnie funkcja wyszukiwarki usługi Visa cash back to zasadnicza nowość tego narzędzia internetowego udostępnionego na polskiej stronie Visa Europe. Pozwala na wygodne, czytelne i łatwe umiejscowienie placówek świadczących tę usługę na mapie Polski” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

Do pokazywania lokalizacji placówek detalicznych są wykorzystywane mapy Google Maps. To najczęściej spotykany standard, z czym wiąże się znajomość narzędzia przez internautów i łatwość jego obsługi. Nowa funkcja umożliwia wyszukiwanie placówek oferujących Visa cash back na różnych poziomach: miasto / miejscowość / ulica, przy czym obraz mapy można przybliżać (po to, by zobaczyć dokładną lokalizację placówki) oraz oddalać (po to, by zobaczyć jej usytuowanie na większym fragmencie mapy, np. na tle całej dzielnicy).

Adresy placówek są geokodowane (tzn. otrzymują długość i szerokość geograficzną) dzięki technologii Imagis S.A., która od 1992 r. dostarcza Systemy Informacji Geograficznej (GIS) MapInfo, tworzy mapy cyfrowe i systemy nawigacyjne, doradza, szkoli oraz buduje i integruje systemy informatyczne. Imagis jest wiodącym dostawcą map cyfrowych wykorzystywanych m.in. w urządzeniach GPS Garmin czy portalu www.zumi.pl.

„Internauta zainteresowany znalezieniem dogodnej dla niego lokalizacji placówki oferującej Visa cash back ma obecnie dwie możliwości jej szukania na stronie www.visa.pl – na liście placówek świadczących usługę w danym mieście / miejscowości oraz na cyfrowej mapie Polski” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy.

Geo-kodowanie to przypisanie danemu punktowi (adresowi) jego rzeczywistej długości i szerokości geograficznej, co pozwala umieścić taki punkt na cyfrowej mapie. Nie wszystkie punkty z listy placówek oferujących Visa cash back da się od razu nałożyć na mapę ze względu na ograniczenie techniczne – część geo-koordynatów tworzonych automatycznie trzeba sprawdzać „ręcznie” i poprawiać ich dokładność w trosce o wygodę użytkownika wyszukiwarki.

Mapa pokazuje już ponad 80% placówek wyszczególnionych na liście wyszukiwarki. Pozostałe trzeba ręcznie przesuwać, co też sukcesywnie jest robione.

Liczba placówek oferujących nową usługę systematycznie rośnie. Obecnie usługa Visa cash back jest świadczona w ponad 10 tys. placówek, co w dużej mierze zwiększa dostęp do gotówki i uzupełnia sieć bankomatów, których wg danych NBP na koniec I kwartału br. było w Polsce blisko 12 tys.

Lista punktów handlowych i usługowych oferujących Visa cash back jest aktualizowana raz na miesiąc. Dane są udostępniane dzięki uprzejmości agentów rozliczeniowych oferujących tę usługę placówkom detalicznym, tj. Elavon, eService oraz POLCARD.

Wypłata gotówki w kasie sklepowej jest już dostępna dla ponad 8 mln posiadaczy wszystkich debetowych kart Visa i Visa Business oraz Visa Electron i Visa Business Electron wydanych przez PKO Bank Polski, mBank, MultiBank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy (dla kart Visa Business), BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości i Zrzeszone Banki Spółdzielcze), Lukas Bank, Volkswagen Bank oraz przez kasy zrzeszone w SKOK.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu