Rusza restrukturyzacja Hefry

  • by

KGHM Ecoren na bazie galwanizerni z Hefry utworzy jeszcze w tym roku kolejny, piąty oddział – „Legnica”. Lubińska firma odkupi od swojej spółki córki większość majątku i zapasy magazynowe. To podstawowe założenia programu restrukturyzacji Hefry, który opracował specjalnie powołany w tym celu zespół, a wczoraj zatwierdziła Rada Nadzorcza KGHM Ecoren.

WFP Hefra jest renomowanym producentem sztućców i zastaw stołowych. Zakład o blisko dwustuletniej tradycji funkcjonował w Warszawie, kontynuując tradycje XIX-wiecznych fabryk Henneberg i Fraget. Część akcji Hefry w 2000 roku nabył fundusz KGHM Metale. Cena nabycia została częściowo uregulowana poprzez zwolnienie firm Universal i Norblin z długów wobec grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. W następnych latach Metale zwiększały swój udział w Hefrze, która dzisiaj blisko w stu procentach należy do KGHM Ecoren. Funkcjonując już w ramach miedziowego holdingu, Hefra została połączona ze spółką Lefana, a produkcję sztućców w całości przeniesiono do Legnicy.

Pomimo realizacji programu naprawczego, produkcja Hefry pozostaje nierentowna, a firmie grozi likwidacja. Zadłużenie spółki na koniec lipca 2008 roku wynosiło 9,6 mln złotych. Średnie miesięczne spłaty sięgają 220 tysięcy złotych, a same odsetki to 50 tysięcy miesięcznie. Dodatkowo w październiku br. Hefra będzie musiała spłacić kredyt w Banku PeKaO S.A. na kwotę 1,4 mln zł.

Realizowany od 2006 roku program naprawczy w Hefrze zakładał osiągnięcie dodatniego wyniku ze sprzedaży. Tymczasem strata ze sprzedaży kształtowała się następująco:

  • 2005 – 1,8 mln zł.2006 – 2,5 mln zł
  • 2007 – 1,4 mln zł
  • 2008 (stan na 30.06) – 844 tys. zł

Oznacza to, że do produkcji Hefry trzeba systematycznie dopłacać. Do tej pory odbywało się to najczęściej w postaci podwyższenia kapitału spółki. Ostatnio KGHM Ecoren podwyższył kapitał założycielski Hefry w 2004 roku o 5 mln złotych, w 2005 o 3,6 mln. W 2008 roku właściciel pożyczył spółce 2,8 mln złotych niezbędnych na spłatę zobowiązań firmy.

Strata netto Hefry w ostatnich latach:

  • 2005 – 2,7 mln zł
  • 2006 – 3,8 mln zł
  • 2007 – 1,8 mln zł2008 (stan na 30.06) – 1,14 mln zł

– Wielokrotnie prowadziliśmy negocjacje związane ze sprzedażą Hefry, niestety te procesy zakończyły się fiaskiem – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. – Wobec stale pogarszającej się kondycji finansowej Hefry i zagrożenia likwidacją firmy, opracowaliśmy program restrukturyzacji, który pozwoli na najkorzystniejsze rozwiązanie tej sytuacji.

KGHM Ecoren odkupi od Hefry nieruchomości, zapasy produktów i środki techniczne o wartości gwarantującej możliwość spłacenia przez Hefrę zadłużenia i zobowiązań finansowych. Wśród odkupionego majątku będzie znajdowała się galwanizernia. Nowoczesna linia galwaniczna pozwala na nakładanie powłok niklowych i srebrnych.

– W oddziale utworzonym na bazie galwanizerni Hefry nadal będziemy świadczyć usługi galwanizacyjne, ale poszukamy również nowych rynków zbytu w przemyśle samochodowym i budowlanym. Spróbujemy rozszerzyć również usługę o cynkowanie i chromowanie powłok – mówi Piotr Maryński, szef zespołu ds. restrukturyzacji Hefry.

Z powodu generowania strat, wstrzymana zostanie produkcja sztućców. Hefra będzie je produkować do wyczerpania zapasów materiałów, prawdopodobnie do końca września br. – Liczę, że odchudzona i oddłużona Hefra znajdzie nabywcę. Prowadzimy obiecujące rozmowy z pracownikami firmy, którzy rozważają opcję założenia spółki pracowniczej i kupna akcji Hefry – wyjaśniania prezes Bober.

Program restrukturyzacji przewiduje również zamknięcie nierentownych sklepów firmowych, których firma prowadzi 8. Średnie miesięczne przychody ze sprzedaży w firmowych sklepach wynosiły w ciągu pierwszego półrocza br. 312 tysięcy złotych, z czego 160 tysięcy pochodziło z dwóch sklepów usytuowanych w Warszawie. Obie placówki w stolicy oraz sklep w Legnicy będą nadal funkcjonować i sprzedawać zapasy magazynowe Hefry. Zlikwidowane zostaną sklepy we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie.

– Chociaż srebrne i posrebrzane sztućce Hefry leżą na stołach wszystkich polskich ambasad na świecie, renomowana produkcja tej firmy padła ofiarą rynku zalewanego przez azjatycką tandetę – mówi Grzegorz Bigosiński, dyrektor handlu KGHM Ecoren. – Niezawodne, służące przez lata sztućce z Hefry kosztują niestety sporo, zestawy od 1 tys. do 5 a nawet 15 tysięcy złotych. Dzisiaj nabywcy wolą kupić coś znacznie tańszego, nie martwiąc się tym, że srebrzenie zetrze się po paru miesiącach. W Polsce nie przykładamy jeszcze dużej wagi do wyglądu stołu i celebrowania wspólnych posiłków – dodaje.

Program restrukturyzacji i związane z nim formalności własnościowo – prawne będzie prowadzony w ciągu trzech najbliższych miesięcy. KGHM Ecoren przejmie pracowników obsługujących galwanizernię. W Hefrze pozostanie również zespół osób niezbędnych do świadczenia usług na rzecz galwanizerni. Szczegóły dotyczące pozostałych miejsc pracy będzie można doprecyzować w chwili wyjaśnienia sprawy sprzedaży linii do produkcji sztućców spółce pracowniczej bądź innej firmie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu