Advent International finalizuje sprzedaż spółki Bolix spółce Berger Paints

Warszawa, 19 sierpnia 2008 r. – Advent International, międzynarodowa firma private equity, poinformowała dzisiaj o sfinalizowaniu sprzedaży firmy Bolix, wiodącego polskiego dostawcy systemów elewacyjnych i dociepleń, firmie Berger Paints India Ltd. będącej jednym z największych producentów farb w Indiach. Udziały w Spółce zostały sprzedane za ok. 40 milionów USD.

Advent kupił Bolix w 2003 roku i razem z zarządem spółki skutecznie wdrożył pięcioletni strategiczny program restrukturyzacji i wzrostu. Wspólnie udało się przekształcić czysto produkcyjną spółkę w przedsiębiorstwo zorientowane na usługi, a także wejść na rynki zagraniczne. Wartość spółki konsekwentnie podnoszono poprzez umacnianie logistyki, doskonalenie wsparcia dla hurtowników, jednocześnie proponując wykonawcom innowacyjne usługi na miejscu budowy. W efekcie, w ciągu ostatnich trzech lat Bolix mógł się pochwalić dwucyfrową stopą wzrostu przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej rentowności.

Christian Senye z Advent International odpowiedzialny za transakcję zauważył: “Działając wspólnie z kierownictwem Boliksu udało nam się przyspieszyć wzrost tej spółki portfelowej poprzez międzynarodową ekspansję i dostęp do nowych rynków. Duże doświadczenie Adventu w branży materiałów budowlanych zostało wykorzystane do budowania wartości, a następnie pozwoliło znaleźć odpowiedniego partnera dla Boliksu na następny etap rozwoju. Z przyjemnością obserwowaliśmy jak Bolix wykorzystywał swój potencjał i ponieważ obecnie jest doskonały moment na inwestowanie w rozwój zagranicą, oczekujemy z niecierpliwością na możliwość powielania tego sukcesu we współpracy z innymi przedsiębiorstwami z Polski.”

“Planujemy ścisłą współpracę z kierownictwem Boliksu przy rozwijaniu nowych możliwości handlowych i poszerzaniu regionalnych i międzynarodowych rynków, w tym Rosji i Indii. Ta transakcja stanowi naszą pierwszą bezpośrednią inwestycję w Europie, otwierającą nowe rynki przed Berger Paints. Istnieje szerokie pole do maksymalizacji wspólnych synergii pod względem produktów, marketingu, dostaw i technologii, na przykład poprzez sprzedaż w Indiach energooszczędnych technologii wypracowanych przez Bolix i vice versa”, dodał Kuldip Singh Dhingra, prezes Berger Paints.

Po podpisaniu umowy w Warszawie prezes Boliksu Artur Łakomiec powiedział “Imponujący wzrost Boliksu w ostatnich latach pokazuje jak Advent może pomóc polskim przedsiębiorstwom rozwijać się regionalnie i międzynarodowo. Wzrost Boliksu został przyspieszony dzięki zwiększeniu eksportu na Ukrainę, do Rosji i krajów bałtyckich, przy czym sprzedaż eksportowa niemal potroiła się w zeszłym roku. Oczekujemy następnej fazy ekspansji wspomaganej przez Berger Paints i dużą sieć azjatycką tej firmy.”

Advent inwestuje w Europie Środkowej i Wschodniej od 1994 roku i ma swoje biura w Warszawie, Pradze, Bukareszcie i Kijowie. Na początku tego miesiąca Advent poinformował o sprzedaży firmy Axtone, europejskiego lidera w produkcji i konserwacji urządzeń cięgłowo-zderznych i amortyzatorów do wagonów z siedzibą w Polsce. W dniu 17 kwietnia 2008 r. Advent  powiadomił, że zakończył budowanie swojego czwartego funduszu poświęconego Europie Środkowej i Wschodniej, ACEE IV, o wartości 1 miliarda euro, z którego około jednej czwartej kwoty zostanie przeznaczona na inwestycje w Polsce.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu