Advent International porozumiał się co do sprzedaży spółki Axtone firmie IK Investment Partners

11 sierpnia 2008, Warszawa – Advent International, międzynarodowa firma private equity, ogłosiła dzisiaj swoją sprzedaż spółki Axtone S.A., największego europejskiego producenta urządzeń cięgłowo-zderznych dla transportu kolejowego, firmie IK Investment Partners. Parametry transakcji, warunkowanej zatwierdzeniem przez odpowiednie organy nadzoru, nie zostały ujawnione.

Advent nabył Kamax, polskie przedsiębiorstwo średniej wielkości, w styczniu 2006 r. Spółka była wówczas liderem na polskim rynku w produkcji i serwisie urządzeń cięgłowo-zderznych, sprzęgieł i amortyzatorów. Posiadała doskonałą bazę inżynieryjną oraz silną pozycję w Rosji, ale walczyła o wejście na rynek kolejowy w Europie Zachodniej.

Zgodnie z sugestią zarządu Kamax, Advent zakupił jednocześnie spółkę Keystone Bahntechnik, niemieckiego wiodącego dostawcę urządzeń cięgłowo-zderznych do wagonów, układów zderzakowych i urządzeń sprzęgających, dostarczającego swoje produkty w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Oba przedsiębiorstwa zostały od razu połączone. Utworzona w ten sposób grupa, pod nową nazwą Axtone, stała się największą europejską spółką w branży, z siedzibą w Kańczudze (woj. podkarpackie). W wyniku fuzji Axtone uzyskał dostęp do nowych rynków, takich jak Europa Zachodnia, Indie i Bliski Wschód,
a także do nowych technologii, co jeszcze bardziej wzmocniło badawczo-rozwojowe możliwości spółki.

Na stanowisko prezesa spółki Axtone, Advent pozyskał Marcina Kowalczyka, uprzednio członka wyższego kierownictwa ABB. Jego zadaniem było przeprowadzenie przedsiębiorstwa i jego 600-osobowej załogi przez proces połączenia obu spółek oraz dalsze rozszerzenie działalności w Europie i w Azji.

Axtone osiągnął wzrost zarówno w Europie Zachodniej jak i na najszybciej rozwijających się rynkach kolejowych takich jak Rosja, Ukraina, Chiny i Indie. Obroty Kamax w roku poprzedzającym fuzję, jeszcze jako samodzielnej spółki, wyniosły 24 miliony euro; w 2006 roku przychód grupy wyniósł już 49 milionów euro, a w 2008 roku grupa spodziewa się osiągnąć obroty przekraczające 70 milionów euro.

Monika Morali-Efinowicz
, która zarządza Advent International w Polsce, skomentowała transakcję następująco: “Wspólnie z zespołem kierowniczym Axtone udało nam się wdrożyć ambitną strategię wzrostu i przekształcić średniej wielkości polską spółkę w europejskiego lidera, który w szybkim tempie zwiększa swoją obecność na dynamicznie rozwijających się rynkach azjatyckich. Jest to doskonały przykład jak Advent jako inwestor potrafi przyspieszyć wzrost spółek portfelowych, w szczególności poprzez ekspansję międzynarodową, dostęp do nowych rynków i technologii. Z dużą satysfakcją obserwowaliśmy jak Axtone wykorzystuje swój potencjał. Naszą ambicją jest wspieranie kolejnych polskich i środkowoeuropejskich przedsiębiorstw w ich planach rozwojowych.”

“Advent wniósł specjalistyczną wiedzę branżową i kontakty międzynarodowe, dzięki którym mógł wspierać międzynarodową ekspansję Axtone. To pomogło nam wejść z powodzeniem na nowe rynki i stać się europejskim liderem w naszej branży. Mieliśmy szczęście współpracować z inwestorem, który wnosił wartość dodaną, miał dostęp do międzynarodowych rynków i finansową siłę potrzebną do napędzania wzrostu spółki. Teraz cieszymy się, że będziemy współpracować z IK Investment Partners, innym międzynarodowym inwestorem, który podjął się wspierania nas na kolejnym etapie naszego rozwoju” dodał Marcin Kowalczyk, Dyrektor Generalny Axtone.

Detlef Dinsel, Partner Zarządzający odpowiedzialny za region Niemiec i Europy Środkowej i Wschodniej w IK Investment Partners, powiedział: “Cieszymy się z przejęcia Axtone, wiodącego europejskiego dostawcy dla przemysłu kolejowego w Polsce i w Niemczech. Wspólnie z kierownictwem Axtone, będziemy razem pracować przy dalszym rozwoju firmy w celu zdobycia pozycji światowego lidera technologii absorpcyjnych dla kolei. Zamierzamy zastosować sprawdzoną z powodzeniem strategię IK “kup i rozwijaj”  i wykorzystać możliwości wzrostu w czasie, kiedy w wielu krajach sieci kolejowe rozrastają się i modernizują. Ta transakcja stanowi pierwszą bezpośrednią inwestycję IK we wzrostowym regionie Europy Środkowej i Wschodniej i cieszy nas perspektywa bycia aktywnym inwestorem w takim dynamicznym regionie.”

Ze strony Advent transakcję prowadziła Monika Morali-Efinowicz, wspierana przez Jakuba Chełmickiego. Doradcami Adventu byli: Close Brothers (M&A), Clifford Chance (sprawy prawne), L.E.K. (doradztwo rynkowe), Ernst & Young (finanse i podatki), Environ (ochrona środowiska).

Doradcy IK to: Freshfields (sprawy prawne); Clifford Chance (prawo), BCG (doradztwo rynkowe), E&Y (finanse), Unicredit (Austria Creditanstalt) (finansowanie), Golder (ochrona środowiska), Marsh (ubezpieczenia).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu