Microsoft® SQL Server® 2008 już dostępny!

Warszawa, 7 sierpnia 2008 r. – Microsoft poinformował o wprowadzeniu do produkcji oprogramowania Microsoft SQL Server 2008 — nowej wersji systemu do zarządzania i analizy danych. SQL Server 2008 oferuje nowe, rozbudowane możliwości, takie jak efektywne zarządzanie w oparciu o reguły, audyty, obsługa bardzo dużych hurtowni danych, dane geograficzne i przestrzenne oraz zaawansowane usługi raportowania i analizy. SQL Server 2008 jest bezpieczną, efektywną i inteligentną platformą niezbędną do obsługi aplikacji o znaczeniu krytycznym dla działalności firmy. 

„Microsoft opracował tę wersję oprogramowania SQL Server z myślą o swoich klientach. SQL Server 2008 to jedyna duża baza danych, która charakteryzuje się wszechstronnymi, mocno zintegrowanymi funkcjami do zarządzania danymi, a także zaawansowanymi rozwiązaniami analizy biznesowej. Oferując kompletne rozwiązanie, umożliwiamy klientom zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, pozwalając skoncentrować się na uzyskaniu jak największych korzyści z posiadanych danych” — powiedział Ted Kummert, wiceprezes działu ds. platform danych i pamięci masowej w Microsoft.

Partnerzy i klienci pobrali już ponad 450 tysięcy kopii oprogramowania SQL Server 2008 w wersji Community Technology Preview (CTP). W przygotowaniu jest obecnie ponad 75 dużych aplikacji oraz ponad 1350 mniejszych. Ich opracowywaniem na platformie SQL Server 2008 zajmuje się około 1000 niezależnych dostawców oprogramowania (ISV).

Obecnie SQL Server 2008 jest testowany przez szereg firm reprezentujących różne branże. Wśród nich można wymienić: Clear Channel Communications Inc., Fidelity Investments, Hilton Hotels Corp., Simon&Schuster Inc., Siemens AG oraz Xerox Corp.

W gronie przedsiębiorstw, które testowały nową wersję produktu znalazło się również wielu przedstawicieli z Polski. Wśród nich jest m.in. jeden z największych polskich banków – PKO BP.

„Radykalnie zmieniła się wydajności bazy danych, dzięki optymalizacji zadań związanych z tabelami partycjonowanymi w aspekcie wykorzystania wszystkich dostępnych procesorów serwera. Dodano nowy typ danych daty, którego brakowało nam w poprzednich wersjach SQL Server. Jest to datatime2 obsługujący okres od 1 stycznia 1 roku n.e. do 31 grudnia 9999. Wcześniej dla danych przekazywanych z systemu bankowego musieliśmy konwertować takie daty na wartość minimalną, jaką przyjmował SQL Server 2005 (była to wartość 1753).

Kolejna bardzo istotna rzecz to wprowadzenie kompresji tabel – w przypadku stworzonego przez nas systemu ESPRINT, który pozyskuje i przetwarza informacje z głównych systemów banku, minimalizacja przestrzeni dyskowej wykorzystywanej przez księgowe dane transakcyjne jest bardzo ważna. Daje to możliwość dostępu do danych dziennych, jak i historycznych bez konieczności wykonywania długotrwałych czasowo odtworzeń tych informacji z backupów. Zauważyliśmy również zwiększenie wydajności podczas ładowania danych do SQL Server 2008, stworzonym przez nas loaderem Esprint. Dodatkowym elementem, który wpłynął na wybranie oprogramowania SQL Server 2008 dla potrzeb systemu Esprint było wprowadzenia Resource Governora. W przypadku wykonywania wielu zapytań ad hoc umożliwia on odpowiednie rozdzielenie zasobów serwera dla poszczególnych grup użytkowników oraz zadań, które wykonują.

Napisany przez nas loader Esprinta (aplikacja odpowiedzialna za wielowątkowe ładowanie zbiorów z systemów banku do Esprinta) spisuje się wyśmienicie z nowym SQL Server 2008. Ładowanie zbiorów do SQL Server 2008 wykonuję się z pełną prędkością macierzy dyskowej” – mówi Marek Sztukowski, Departament Restrukturyzacji i Windykacji/ Wydział Wsparcia Operacyjnego, PKO Bank Polski.

Inna, polska firma INFOSYSTEMS S.A. oferuje już swój produkt – aplikację PrintManager.JDF, którą zbudowano na platformie Microsoft SQL Server 2008.

„System PrintManager.JDF został zakwalifikowany przez organizatorów największych na świecie targów dla przemysłu poligraficznego – DRUPA 2008, do grona najbardziej innowacyjnych i najnowocześniejszych rozwiązań, które były prezentowane w najbardziej prestiżowym sektorze targów – Drupa Innovation Parc. Jest to dla naszej spółki bardzo ważne wyróżnienie, które potwierdziło innowacyjność stosowanej przez nas technologii  wykorzystującej SQL Server 2008 w produkcji naszego flagowego systemu – PrintManager.JDF” – mówi Mariusz Sosnowski, Prezes Zarządu INFOSYSTEMS S.A.

Oprogramowanie SQL Server zostało pozytywnie przyjęte przez analityków. „Microsoft jest jednym z nielicznych dostawców, którzy oferują najwyższej klasy funkcje do wyszukiwania i raportowania oraz analizy biznesowej. Oprogramowanie zapewnia solidne wsparcie dla agregacji, podsumowań, wyszukiwania oraz konsol menadżerskich. Innymi mocnymi punktami produktu Microsoft są transakcje obejmujące rozproszone źródła danych oraz transakcje długotrwałe” — mówi znany analityk firmy Forrester, Noel Yuhanna.

SQL Server jest liderem rynku pod względem skalowalności i wydajności. Jest to pierwszy i jedyny system do zarządzania bazami danych, który osiąga skalowalne wyniki w najnowszym i stanowiącym największe wyzwanie teście wydajności przetwarzania transakcji online (OLTP) — TCP-E, opracowanym przez organizację Transaction Processing Council (TPC). Do chwili obecnej opublikowano 13 wyników tego testu wydajności1. Siedem spośród tych wyników zostało uzyskanych przez różnych dostawców sprzętu w oparciu o platformę Windows Server 2008 i SQL Server 2008 . Wyniki charakteryzują się wysokim wskaźnikiem cena/wydajność oraz dużą wydajnością samą w sobie. Rekordowy wynik osiągnięto przy użyciu oprogramowania SQL Server 2008 na serwerze IBM System x3950 M2 z 64 rdzeniami2. Firmy Unisys i Microsoft uzyskały również nowy rekord wydajności ładowania danych przy użyciu systemu SQL Server 2008. Za pomocą SQL Server 2008 Integration Services załadowano terabajt danych w mniej niż 30 minut. Wynik przeprowadzonego niedawno w oparciu o 10 TB danych testu wydajności TPC-H dowodzi też skalowalności platformy SQL Server 2008 w zakresie obsługi dużych hurtowni danych3.

Microsoft bije też kolejne rekordy w testach wydajności dzięki rozwiązaniom opracowywanym przez niezależnych dostawców oprogramowania. Należy do nich światowy rekord osiągnięty przy użyciu 4-gniazdowych standardowych serwerów modułowych (Blade) oraz trzywarstwowej aplikacji SAP Sales and Distribution (SD). Przeprowadzono też największy w historii test wydajnościowy przy użyciu rozwiązania Siemens Teamcenter do zarządzania cyklem życia produktów, a także produktów Microsoft Dynamics CRM, Microsoft Dynamics AX oraz Camstar Manufacturing Execution Systems.

SQL Server stanowi część Platformy Aplikacji firmy Microsoft — pakietu produktów i rozwiązań technicznych zaprojektowanych w taki sposób, aby pomóc klientom w budowaniu i wykorzystywaniu dynamicznych aplikacji biznesowych oraz efektywnym zarządzaniu nimi.

Oprogramowanie SQL Server 2008 jest dostępne w następujących wersjach:

  • SQL Server 2008® Enterprise: SQL Server 2008 Enterprise to rozbudowana platforma do zarządzania danymi , ich analizowania, oferująca skalowalność na poziomie korporacyjnym, funkcje hurtowni danych, zabezpieczenia, zaawansowane mechanizmy analityczne oraz funkcje raportowania w celu obsługi aplikacji o znaczeniu krytycznym dla działalności firmy. Ta wersja umożliwia konsolidowanie serwerów i przetwarzanie transakcji online na bardzo dużą skalę.
  • SQL Server 2008® Standard: SQL Server 2008 Standard to kompletna platforma do zarządzania danymi i ich analizowania, która jest wyjątkowo łatwa w eksploatacji i zarządzaniu oraz znakomicie nadaje się do obsługi aplikacji wydziałowych.
  • SQL Server 2008® Workgroup: SQL Server 2008 Workgroup to niezawodna platforma do zarządzania danymi oraz raportowania, która gwarantuje bezpieczną, zdalną synchronizację oraz funkcje zarządzania. Znakomicie nadaje się do obsługi aplikacji oddziałowych. To wydanie zawiera główne funkcje bazy danych i można je z łatwością aktualizować do wersji Standard lub Enterprise.
  • SQL Server 2008® Web: SQL Server 2008 Web to oprogramowanie specjalnie zaprojektowane z myślą o charakteryzujących się dużą dostępnością środowiskach hostingowych działających w oparciu o system Windows Server. SQL Server 2008 Web oferuje wszystko, co jest niezbędne do obsługi tanich, rozbudowanych i charakteryzujących się dużą dostępnością aplikacji WWW oraz do udostępniania rozwiązań klientom.
  • SQL Server 2008® Developer: SQL Server 2008 Developer umożliwia programistom budowanie i testowanie dowolnych aplikacji na platformie SQL Server. Ta wersja charakteryzuje się wszystkim funkcjami wydania SQL Server Enterprise, ale jej licencja zezwala na wykorzystywanie jej wyłącznie w celu opracowywania aplikacji, ich testowania oraz prezentowania. Aplikacje i bazy danych opracowane przy użyciu tego wydania mogą być z łatwością aktualizowane do wersji SQL Server 2008 Enterprise.
  • SQL Server 2008® Express: SQL Server 2008 Express to bezpłatne, ograniczone wydanie platformy SQL Server, które jest wyposażone w podstawowe funkcje bazy danych, w tym wszystkie nowe typy danych dostępne w systemie SQL Server 2008. Ta wersja jest idealna do nauki i budowy aplikacji na komputery biurowe oraz niewielkie serwery, a także do dystrybucji oprogramowania przez niezależnych dostawców.
  • SQL Server Compact 3.5: SQL Server Compact to bezpłatna, wbudowana baza danych zaprojektowana specjalnie z myślą o programistach. Znakomicie nadaje się do budowania autonomicznych lub połączonych w niewielkim stopniu ze sobą aplikacji przeznaczonych na urządzenia przenośne, komputery osobiste oraz strony WWW. Wersja SQL Server Compact działa na wszystkich platformach Microsoft Windows, między innymi w systemach operacyjnych Windows XP oraz Windows Vista, a także na urządzeniach Pocket PC oraz smartphone.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu