Technologie Cisco do transmisji obrazu przez IP umożliwią przełomowe relacje NBC z olimpiady w Pekinie

Warszawa, 7 sierpnia 2008 roku – Firma Cisco została wybrana jako dostawca infrastruktury transmisji wideo przez IP oraz rozwiązań kodowania obrazu dla sieci telewizyjnej NBC na potrzeby obsługi olimpiady w Pekinie, która odbędzie się w dniach 8–24 sierpnia 2008 r. Dostarczona przez Cisco infrastruktura transmisji wideo przez IP umożliwi pracownikom NBC w Nowym Jorku i Los Angeles edytowanie obrazu rejestrowanego w Pekinie i przesyłanie go na trzy rodzaje odbiorników: telewizory, komputery i telefony multimedialne.

Przełomowa, transoceaniczna sieć oparta na rozwiązaniach Cisco jest uznawana za jedno z najbardziej wymagających środowisk sieciowych na świecie i umożliwi przesyłanie plików o wielkościach liczonych w gigabajtach między Pekinem, Nowym Jorkiem i Los Angeles. Podczas wcześniejszych olimpiad personel NBC pracował na taśmach wideo przy dodawaniu grafiki i podpisów do ujęć z zawodów. Na przestrzeni 17 dni tegorocznych igrzysk NBC wyemituje ponad 3600 godzin transmisji, co stanowi jedno z najambitniejszych przedsięwzięć w historii mediów. Gdyby korzystać z biblioteki taśm, nie byłoby możliwe utworzenie dostatecznie wielu kopii do obsłużenia ośmiu różnych sieci telewizyjnych i przekazu przez NBCOlympics.com. Pliki wysyłane są na bieżąco do edycji, co pozwala wybierać odpowiednie ujęcia i udostępniać je sieciom współpracującym jeszcze przed zakończeniem danej konkurencji.

„Rozwiązanie sieciowe Cisco pozwoliło nam osiągnąć Święty Graal cyfrowej transmisji obrazu, czyli możliwość wybierania ujęć na plikach o niskiej rozdzielczości, a następnie pobierania wybranych materiałów z odpowiednich plików o wysokiej rozdzielczości jeszcze przed zakończeniem nagrywania. To niezwykłe osiągnięcie,” — powiedział Craig Lau, wiceprezes NBC Olympics ds. informatyki. „Cisco jest zaufanym partnerem, a w tak wymagającym środowisku informatycznym, jak obsługa olimpiady, polegamy wyłącznie na zaufanych partnerach. Mamy nieprzekraczalne terminy rozpoczęcia  i zakończenia relacji z olimpiady. Rozwiązania Cisco pozwalają nam spełniać i przekraczać oczekiwania oraz dotrzymywać terminów w środowisku, w którym nie ma marginesu błędu”.

Widzowie oglądający transmisje NBC z olimpiady w Pekinie będą mogli na swoich komputerach i laptopach uzyskać dostęp na żądanie do 2200 godzin relacji wideo oraz 3000 godzin skrótów, retransmisji, powtórek i wyników. Będzie również możliwe oglądanie wideo i wyświetlanie wyników na telefonach multimedialnych.

„Tworzymy tu historię telewizji poprzez rejestrowanie, montaż i dystrybucję obrazu cyfrowego w nieosiągalny dotąd sposób,” — powiedział Tony Bates, wiceprezes i dyrektor generalny Cisco Service Provider Group. „Wchodzimy w erę obrazu sieciowego, w której transmisje wideo odmieniają wszystko, a w szczególności sposób odbierania igrzysk olimpijskich. W olimpiadzie chodzi przede wszystkim o emocje. Transmisje z zawodów są najlepszym sposobem doświadczenia tych emocji dla wszystkich, którzy nie mogą być w Pekinie. W tym roku będziemy transmitować tysiące godzin zmagań olimpijskich w czasie rzeczywistym, a sieć transmisji obrazu przez IP i technologie kodowania Cisco stwarzają widzom możliwość uzyskania dostępu na żądanie do setek relacji z komputerów stacjonarnych, laptopów i urządzeń mobilnych. Wszystko to składa się na bezprecedensowy dostęp do olimpijskich emocji w dowolnym czasie i miejscu”.

Dostarczone przez Cisco kompleksowe rozwiązania kodowania obrazu i infrastruktury sieciowej do transmisji wideo pozwoliły sieci NBC sprostać licznym wyzwaniom technicznym:

Utworzenie wydajnego połączenia o wysokiej przepustowości między Pekinem a studiami NBC w Nowym Jorku i Los Angeles pozwala montażystom w Stanach Zjednoczonych dokonywać edycji obrazu podczas jego rejestrowania w Pekinie.

  • Zapewnienie jakości usługi (QoS) wymaganej do nadania priorytetu transmisjom wideo z olimpiady, przesyłanym w czasie rzeczywistym przez sieć transoceaniczną.
  • Kodowanie i przesyłanie z igrzysk obrazu wideo o niskiej rozdzielczości dla potrzeb transmisji internetowych. Wideo o niskiej rozdzielczości wymaga znacznie mniejszej przepustowości sieci, dzięki czemu NBC może udostępniać relacje internetowe z większej liczby dyscyplin.
  • Wykorzystanie jednej, zintegrowanej infrastruktury IP do obsługi różnorodnych usług, od przesyłania wideo po aplikacje logistyczne korzystające z dużych ilości danych.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu