Motorola wprowadza punkt dostępowy WLAN do zastosowań w środowiskach niebezpiecznych

SAN JOSE, Kalifornia – 6 sierpnia 2008 – Dział Korporacyjnych Rozwiązań Mobilnych firmy Motorola, Inc. (NYSE: MOT) przedstawił najnowszy model ze swojej rodziny punktów dostępowych: AP-5181. Urządzenie, certyfikowane do zastosowań w warunkach niebezpiecznych, pozwala wdrożyć bezprzewodową sieć korporacyjną w najtrudniejszych środowiskach pracy. Coraz powszechniejsze stosowanie technologii WLAN i komputerów mobilnych w przemyśle pozwala usprawnić procesy biznesowe oraz zwiększa stopień bezpieczeństwa personelu.

Firmy z branż: petrochemicznej, wydobywczej, lotniczej, energetycznej i usług komunalnych mogą łatwo wdrożyć punkty dostępowe AP-5181 korzystając z łączności kratowej (MESH), bez konieczności prowadzenia dodatkowych kabli. Technologia kratowa Motoroli pozwala na elastyczne rozmieszczanie punktów dostępowych, obniżając koszt dostępu do sieci. Nowe punkty dostępowe AP-5181 dodane do sieci kontrolnej – głównej sieci używanej do sterowania sprzętem lub maszynami – zapewniają obsługę większej liczby czujników i urządzeń pomiarowych.

Dzięki wdrożeniu punktów dostępowych AP-5181 można również rozbudować sieć na zewnątrz budynków w trudnych do okablowania środowiskach. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość mobilnego wykonywania czynności, które poprzednio wymagały wizyty w biurze, takich jak składanie raportów z inspekcji terenowych, wydawanie zleceń naprawy, kontrolowanie dokumentów konserwacyjnych i inwentaryzacja części. Ponadto, rozwiązania bezpieczeństwa, takie jak nadzór wideo i lokalizacja personelu mogą być stosowane we wszystkich obszarach fabryki, także w lokalizacjach niebezpiecznych.


„Łączność bezprzewodowa jest preferowana w wielu trudnych środowiskach, nie tylko ze względu na mobilność i niższe koszty, ale również dlatego, że miejsca te posiadają często specjalne ograniczenia lub wymagania związane z układaniem kabli ethernetowych – powiedział Sujai Hajela, wiceprezes i dyrektor generalny ds. korporacyjnych sieci WLAN w Motorola Enterprise Mobility. – Wprowadzając na rynek punkt dostępowy AP-5181 możemy zaoferować swoim klientom kompletne rozwiązanie bezprzewodowe do wykorzystania w budynkach i na zewnątrz, które równie dobrze sprawdza się zarówno w biurach, jak i na platformach wiertniczych”.

Model AP-5181 posiada certyfikaty zgodności z normami Class1Div2 (C1D2) oraz ATEX Zone 2. Certyfikat C1D2 jest wymagany dla urządzeń pracujących w środowiskach niebezpiecznych w Ameryce Północnej, a ATEX Zone 2 – w Unii Europejskiej.

Punkt dostępowy Motorola AP-5181 został zaprojektowany z myślą o elastyczności i łatwości użycia w bezprzewodowych sieciach korporacyjnych. Dzięki adaptacyjnej architekturze urządzenie może działać jako autonomiczny punkt dostępowy lub pod kontrolą przełącznika w centralnie zarządzanej sieci. Obsługa protokołów Wi-Fi Protected Access (WPA) i WPA2 zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa. Ponadto, AP-5181 wyposażony jest w system ochrony przed intruzami (wireless intrusion protection system, WIPS), który monitoruje, wykrywa i zapobiega włamaniom do sieci bezprzewodowej.

Korporacyjne rozwiązania WLAN stanowią część portfolio innowacyjnych bezprzewodowych produktów i usług Motoroli, które uzupełniają tradycyjne sieci IP. Zapewniają one łączność IP w praktycznie każdym obszarze, w budynkach i na zewnątrz, i obejmują stałe linie szerokopasmowe, sieci kratowe, łączność szerokopasmową przez linie energetyczne, WiMAX oraz korporacyjne rozwiązania WLAN dla sieci prywatnych i publicznych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu