Nepentes za pieniądze z emisji akcji kupił fabrykę leków

Nepentes, producent dermokosmetyków i leków OTC, wygrał przetarg na zakup fabryki płynów infuzyjnych w Chociwiu należącej do firmy Baxter Polska. Inwestycja w zakup zakładu i nowych urządzeń do produkcji wyniesie 15 mln złotych i w całości zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych w ofercie publicznej akcji spółki Nepentes, w grudniu 2007 roku. Zakład w Chociwiu jest objęty Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (ŁSSE), co pozwoli na uzyskanie przez spółkę Nepentes zwolnienia z podatku dochodowego w wysokości do 60% wartości inwestycji, czyli 9 mln zł.

Ponadto Nepentes przedstawił, w projekcie inwestycyjnym skierowanym do ŁSSE, dodatkowy plan inwestycyjny dla zakładu w Chociwiu w wysokości 25 mln zł. Jego realizacja w latach 2011-2012 może przynieść dodatkowo zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości 15 mln zł. Plan ten uzyskał pozytywną rekomendację Komisji Przetargowej w ŁSSE. Warunkiem uzyskania zgody na dodatkowe zwolnienie jest przystąpienie do realizacji drugiego etapu inwestycji w 2011 roku.

Inwestycja da nam możliwość wytwarzania produktów o statusie leków i mocniejsze wejście na rynek produkcji leków. Zakład jest dostosowany do standardów produkcji farmaceutycznej, zgodnej z Good Manufacturing Practice (GMP) i spełnia wszystkie wymogi fitosanitarne umożliwiające bez poważnych adaptacji produkcję leków i kosmetyków. – mówi Łukasz Butruk prezes zarządu Nepentes S.A. Po zakończeniu inwestycji w zakup zakładu, adaptację i wyposażenie w urządzenia do produkcji, w nowym zakładzie chcemy wytwarzać produkty o statusie leków w formie maści, kremów i żeli do użytku zewnętrznego, produkty płynne do użytku zewnętrznego lub produkty o statusie kosmetyków, w szczególności ich formy płynne. W drugim planowanym etapie inwestycji, w latach 2011-2012, zamierzamy wybudować drugi zakład do produkcji kosmetycznej o wysokich standardach farmaceutycznych oraz zmodernizować zaplecze magazynowe. Zwiększy to zdecydowanie nasz potencjał produkcyjny wyrobów kosmetycznych sprzedawanych w kraju i w eksporcie. – dodaje.

Zakład produkcyjny w Chociwiu ma bardzo dogodne położenie w centralnej części Polski, w niewielkiej odległości od zakładu produkcyjnego spółki Nepentes w Łodzi, co w znacznym stopniu ułatwi organizację produkcji, dostaw i sprzedaży. Oprócz lokalizacji, zakład w Chociwiu posiada atuty w postaci dużych możliwości rozbudowy bazy produkcyjnej i rezerwy wykwalifikowanych pracowników w okolicy, przygotowanych do pracy w zakładzie o kontrolowanych warunkach stref czystych w reżimach GMP. Nepentes zatrudni w nowym zakładzie 40 osób do końca 2010 roku. Zwiększenie zatrudnienia o kolejne 60 osób jest planowane w przypadku realizacji drugiego etapu inwestycji w Chociwiu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu