Harald Welte współpracownikiem VIA do kontaktów ze społecznością Open Source

Warszawa, 28 lipca 2008 r. – VIA Technologies, Inc, podczas odbywającego się w Ottawie Sympozjum Linux, ogłosiła pozyskanie Haralda Welte, zdobywcy prestiżowej nagrody Free Software Foundation za wspieranie rozwoju bezpłatnego oprogramowania, do roli rzecznika ds. kontaktów ze społecznością programistów Open Source

Harald pomoże doskonalić strategię VIA w zakresie oprogramowania Open Source. Wszystkie produkty VIA działające na platformie procesorowej x86, w tym cieszące się sukcesem procesory VIA C7 oraz nowe procesory VIA Nano, a także towarzyszące im chipsety, układy graficzne i sieciowe będą współpracowały z systemami operacyjnymi Linux.

Ponadto, Harald pomoże VIA rozwijać sterowniki zgodne ze standardami i najlepszym praktykami w zakresie programowania dla jądra Linux. Jego zadaniem będzie również poprawa jakości i dostępności dokumentacji VIA oraz współpracy ze środowiskiem programistów Open Source.

“Cieszymy się z tego, że Harald dołączył do nas na tak ważnym ze strategicznego punktu widzenia stanowisku,” powiedział Richard Brown, wiceprezes ds. marketingu korporacyjnego w firmie VIA Technologies, Inc. “Dzięki bogatemu doświadczeniu w zakresie rozwijania oprogramowania Open Source i doskonałej reputacji w globalnej społeczności, Harald odegra bardzo cenną rolę we wdrażaniu przez nas strategicznej inicjatywy rozwoju sterowników dla oprogramowania Open Source.”

“To doskonały moment na rozpoczęcie współpracy z VIA – firmą, która położyła nacisk na rozwój oprogramowania Open Source,” powiedział Harald Welte. „Z przyjemnością rozpocznę współpracę z zarządem firmy i zespołami badawczo-rozwojowymi nie tylko po to by zwiększyć ich wiedzę na temat potrzeb programistów, lecz także, by ułatwić nawiązanie owocnej i sprawnej współpracy ze społecznością.”

Wersja beta portalu VIA Linux jest dostępna pod adresem http://linux.via.com.tw; Programiści Open Source mogą również kontaktować się z Haraldem pod adresem HaraldWelte@viatech.com.

Harald Welte

Urodzony w 1979 roku Harald Welte aktywnie działa w społeczności Open Source od ponad 10 lat, specjalizując się w rozwoju systemu, sterowników, bootloaderów, sieci i zabezpieczeń. Ponadto odegrał wiodącą rolę we wdrażaniu systemu licencyjnego GNU jako inicjator przedsięwzięcia gpl-violations.org.

Harald jest zaangażowany w szereg przedsięwzięć z dziedziny bezpłatnego oprogramowania, w tym OpenMoko, w którym pełni rolę głównego architekta systemu, a także projektu netfilter/iptables. Za te osiągnięcia Harald otrzymał w 2007 roku prestiżową nagrodę za wspieranie rozwoju bezpłatnego oprogramowania Free Software Foundation.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu