Gdynia, czyli „Miasto z morza”

Profilm – spółka zajmująca się produkcją filmową i telewizyjną, należąca w 100% do ATM Grupy – 19 sierpnia rozpocznie zdjęcia do filmu fabularnego „Miasto z morza”, opowiadającego o powstaniu gdyńskiego portu. Zostanie on zrealizowany na podstawie prozy Stanisławy Fleszarowej Muskat „Tak trzymać”. Reżyserem filmowego przedsięwzięcia jest Andrzej Kotkowski. Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na wrzesień 2009 roku.

Zdjęcia do filmu, pod kierownictwem operatora obrazu Adama Bajerskiego, rozpoczną się 19 sierpnia i będą kręcone przez 45 dni. Ekipa planuje również pięć dni zdjęciowych w połowie grudnia, w zimowej scenerii. Prace na planie zakończą się 20 grudnia 2008 roku. „Miasto z morza” powstawać będzie głównie na Helu, gdzie zostaną odtworzone „dziewicze” plenery powstającego gdyńskiego portu. Obraz kręcony będzie  również w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Wejherowie, Łebie oraz w skansenie w Klukach.

„Zdecydowaliśmy się na realizację produkcji Miasto z morza, ponieważ pragniemy przedstawić widzom ważną część naszej historii – budowę portu morskiego w Gdyni. Na tle tych wydarzeń zaprezentujemy losy czwórki głównych bohaterów, które przeplatać się będą zarówno z losami mieszkańców, jak i z historią autentycznych osób związanych z Kaszubami. Chcemy, aby premiera filmu miała miejsce na przyszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, odbywającym się właśnie w Gdyni” – mówi Magdalena Kosmus, producent wykonawczy „Miasta z morza”.

„Miasto z morza” oparte jest na motywach pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat pod tytułem „Tak trzymać”. Zamysłem reżysera jest stworzenie filmu poświęconego początkowemu okresowi budowy portu gdyńskiego, inwestycji bardzo ważnej dla Polski w okresie międzywojennym. W filmie przedstawiona zostanie historia rodzącego się miasta obejmująca okres około trzech lat, od wiosny 1923 roku do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 luty 1926 rok).

„Miasto z morza będzie bardzo ważnym filmem w polskiej kinematografii. Reżyser planował nakręcenie tej produkcji już od dwudziestu lat, jednakże na przeszkodzie w jego realizacji stanęły władze Polski Ludowej, a potem brak wystarczających funduszy. Jest nam niezmiernie miło, że możemy uczestniczyć w tak ważnym filmowym przedsięwzięciu. Wierzę, że produkcja spotka się z dużym zainteresowaniem publiczności” – mówi Maciej Grzywaczewski, wiceprezes zarządu ATM Grupa.

Film jest również opowieścią o ludziach, ich życiu, przyjaźni i miłości. Główny bohater Krzysztof Grabień przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby – razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim – uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę. Młodzi zakochują się w sobie. Zakochani spotykają na swojej drodze Panią Helenę, wdowę po oficerze Legionów, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć swoje życie na nowo.

Role bohaterów powierzono Jakubowi Strzeleckiemu (Krzysztof Grabień) oraz Julii Pietrusze (Łucka Konka). Na ekranie zobaczymy również Małgorzatę Foremniak (Pani Helena), Olgierda Łukaszewicza (w roli inżyniera Wendy) czy Pawła Domagałę (Wołodia Jazowiecki).

Współproducentem „Miasta z morza” jest Telewizja Polska SA, a wsparcia finansowego udziela Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producent, oprócz filmu fabularnego dystrybuowanego w kinach, planuje również jego serialową wersję, która składać się będzie z trzech 45-minutowych odcinków.

Dużego wsparcia udziela Miasto Gdynia, dla którego film ten jest wspaniałą promocją, a także Miasto Gdańsk, w którym kręcona będzie część scen.

W maju 2007 roku ATM Grupa kupiła 100% udziałów Profilmu. Wartość transakcji wyniosła 2,5 mln zł. W ramach umowy ATM Grupa przejęła także Agencję Usług Telewizyjnych – spółkę zależną Profilmu – zajmującą się wynajmem sprzętu oraz świadczącą usługi postprodukcyjne. Przejęcie Profilmu było pierwszym krokiem w konsolidacji rynku usług produkcji telewizyjnej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu