Lubawa S.A. w Chinach

Zarząd Lubawa S.A. prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie współpracy z chińskim przedsiębiorstwem działającym w tej samej branży. Giełdowy producent sprzętu konfekcji technicznej zamierza wytwarzać w Państwie Środka nowoczesne namioty, głównie na potrzeby tamtejszych służb ratunkowych oraz wojska. 10 mln euro (ok. 33 mln zł)  – tyle wynosi szacunkowa wartość  możliwych zamówień w Chinach na dostawę nowoczesnych namiotów pneumatycznych w 2009 roku. Wartość tego przedsięwzięcia jest porównywalna do poziomu ubiegłorocznych przychodów Lubawy S.A. Projekt zakłada utworzenie w Chinach spółki joint venture, w której obie firmy miałby po połowie udziałów.  Polacy mieliby udostępnić technologie, zaś chiński partner pracowników oraz halę produkcyjną. Lubawa SA byłaby wówczas jedynym producentem takiego sprzętu w Chinach. Takie namioty spółka produkuje już w kraju, między innymi na potrzeby Wojska Polskiego.

Po wizycie w Chinach Prezes Lubawy Zbigniew Klepacki zapewnił, że wizja wspólnej produkcji namiotów z Azjatami wygląda bardzo obiecująco. „Dostęp do tak olbrzymiego rynku jest marzeniem każdego producenta” – podkreśla Zbigniew Klepacki – „zapotrzebowanie na tego typu sprzęt w Chinach jest bardzo duże, szczególnie po ostatnich powodziach i trzęsieniach ziemi”.  Szacowany roczny popyt w Chinach na różnej wielkości namioty na stelażu pneumatycznym wynosi ok. 5 tys. sztuk. Lubawa SA w kraju produkuje ich ok. 200 sztuk w skali roku.

Polski producent przewiduje stopniowy rozwój zagranicznej produkcji. Zarząd Lubawy SA podczas wizyty w Państwie Środka pozytywnie ocenił stan infrastruktury zakładowej. Konieczna będzie jedynie modernizacja parku maszynowego oraz poprawa organizacji pracy. Zapewni to przede wszystkim wyższą jakość oferowanych produktów. Początkowa wartość inwestycji nie powinna przekroczyć 2 mln. euro. Pozwoli to na osiągnięcie mocy produkcyjnych na poziomie 1000 namiotów rocznie.

Chińczycy nie opracowali dotąd własnej technologii produkcji namiotów ze stelażem pneumatycznym. Spółką Lubawa SA zainteresowali się podczas ubiegłorocznych kieleckich międzynarodowych targów przemysłu obronnego, na których prezentowany namiot zdobył nagrodę Defender, przyznawaną producentom sprzętu wojskowego najwyższej jakości. Prezes Klepacki zapewnia, że przygotowana oferta jest atrakcyjna dla obu stron. Same przygotowania do powołania nowej spółki joint venture dobiegają końca. Jeszcze w tym miesiącu mają być ustalone wszystkie kwestie prawne.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu