Oszczędzaj porównując ceny w Internecie

przez | 09/07/2008

Robiąc przedurlopowe zakupy można na niektórych produktach zaoszczędzić… nawet 70%… Wakacje to czas wzmożonych zakupów. Wyjazd na urlop nie obędzie się bez dobrego aparatu, kamery czy – coraz częściej już – nawigacji satelitarnej. Produkty te wydają się niezbędne podczas wakacji i coraz większa rzesza turystów kupuje lub zamienia stary sprzęt na nowy. Wielu robi to jednak bez porównania cen – od razu dokonując zakupu w ulubionym (lub przypadkowym) sklepie. W tym momencie popełniają błąd, który… kosztuje! Jak wskazują dane z serwisu www.okazje.info.pl – ceny tego samego produktu, w zależności od miejsca jego zakupu, mogą się różnić nawet o blisko 70%.

Porównanie cen najpopularniejszych akcesoriów polskiego turysty

Bodaj najczęstszymi przedurlopowymi zakupami elektronicznymi są kamera i aparat fotograficzny. Niepodzielnie królują tu popularne cyfrówki. Średnio, różnica cen tego samego aparatu cyfrowego dostępnego w różnych sklepach, wynosi 33%, ale zdarzają się sytuacje, jak w przypadku Canon PowerShot S5 IS, gdy różnica cenowa sięga aż 67% – mówi Magdalena Kobusińska z serwisu okazje.info.pl. W przypadku kamer, różnice w cenie to średnio 17%. Ekstremalnym przykładem jest tu jeden z modeli Sony, który można kupić już za 1237 złotych, podczas gdy jego maksymalna cena wynosi prawie 1941 PLN. Różnica to aż 57% (źródło – okazje.info.pl, dane z dn. 3 lipca 2008).

Coraz większą popularnością cieszą się nawigacje satelitarne. Wielu turystów wybierając się na urlop decyduje się na podróż autem. Zarówno w kraju jak i zagranicą, pomoc GPS’a jest nieoceniona i pozwala bez problemów trafić do dowolnego miejsca wypoczynku. Średnia różnica w cenach nawigacji samochodowej wynosi 18% (dane z dn. 3 lipca 2008 z okazje.info.pl). Ciekawym przykładem jest tu model Navigon 7110 Europe. Jego cena minimalna – 899 złotych, maksymalna prawie 1800 (różnica więc to 100%)!

Odtwarzacze mp3 to także ważny dodatek do wakacji… Nie ma nic lepszego w chwili relaksu, niż słuchanie muzyki podczas opalania się czy spaceru po plaży. Średnia różnica w cenie takich akcesoriów wynosi 19% – na przykład iPoda Shuffle 1G można kupić za 145 złotych, albo za 344 PLN (dane z okazje.info.pl, z dn. 3 lipca 2008), czyli blisko 200 złotych więcej!

To tylko niektóre przykłady z pakietu ‚wakacyjnych zakupów’, w którym zaobserwować można tak duże różnice cen danego produktu oferowanego przez różne sklepy, ale sytuacja powtarza się niemalże w każdej kategorii asortymentowej. Wniosek nasuwa się zatem sam – decydując się na zakup aparatu, kamery, czy innego sprzętu przydatnego podczas urlopu, należy odwiedzić porównywarkę cen online, przeanalizować ceny produktu, który zamierzamy kupić i wybrać optymalną opcję. Dzięki tym oszczędnościom więcej pieniędzy pozostanie na oddawanie się przyjemnościom podczas wypoczynku.