Za chlebem do Anglii

Czy myślałeś o pracy w Wielkiej Brytanii? A może wybiera się tam ktoś z Twoich bliskich? Jeśli tak, to jest kilka ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Jeszcze przed wyjazdem. Opowieści o Polakach, którzy pojechali na Wyspy Brytyjskie „w ciemno” i udało im się tam urządzić bywają prawdziwe. Jednak mało które. Podstawowa wiedza o funkcjonowaniu tamtejszego rynku pracy, rynku mieszkań oraz o kulturze Brytyjczyków jest niezbędna. Równie istotną sprawą, która może okazać się bardzo pomocna, jest znajomość firm zajmujących się międzynarodowym transferem pieniędzy, np. LCC International.

„Obadać teren”

Minęły czasy, kiedy to aby dowiedzieć się czegoś o danym kraju, trzeba było doń pojechać lub dokładnie wypytać kogoś, komu możemy zaufać. Dziś bardzo przydatny okazuje się Internet. Warto więc spędzić kilka godzin przed ekranem komputera, aby wyszukać zawczasu możliwie jak najwięcej interesujących nas ofert pracy w Wielkiej Brytanii. Z pewnością przydatne będą tamtejsze polonijne serwisy oraz portale ogłoszeniowe. Pomocą służy odpowiednik polskiego Urzędu Pracy – Job Centre. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług jednej z licznych agencji pośrednictwa pracy to pamiętajmy, że brytyjskie prawo kategorycznie zabrania pobierania przez agencję jakichkolwiek opłat, a minimalna płaca wynosi obecnie 5,52 funta brutto za godzinę. Ważne jest też, by zawczasu przygotować sobie CV po angielsku!

Lepiej też szerokim łukiem omijać ogłoszenia – umieszczane najczęściej w polskiej prasie – o treści typu „Praca w fabryce w Anglii z zakwaterowaniem. Język angielski niewymagany”, po których następuje tylko imię i brytyjski numer komórkowy (0044 7+dziewięć cyfr). Zazwyczaj jest to oszustwo, które bardzo wielu Polaków pozbawiło środków do życia – i to na obcej ziemi – ponieważ „pośrednik pracy” zabrał im wszystkie pieniądze na poczet zaliczki, wynajęcia pokoju i opłat manipulacyjnych i po prostu zniknął.

Pieniądze można stracić oczywiście na wiele innych sposobów, więc zanim zaczniemy je zarabiać, zorientujmy się w ofertach firm przesyłających pieniądze przez granice. Wiedza taka przyda się później, kiedy już zaczniemy zarabiać i będziemy chcieli wesprzeć rodzinę w Polsce. Tu z pewnością pomocne będą usługi firmy LCC International (założonej zresztą w Wielkiej Brytanii), w której opłaty za przesłanie pieniędzy z Polski do Anglii zaczynają się od zaledwie 35 złotych. Jeśli nie mamy jeszcze konta bankowego, gotówkę możemy odebrać (ale również nadać) w jednym z sześciu jej oddziałów w Londynie.

Cztery kąty i konto

Posiadanie rachunku bankowego jest w Wielkiej Brytanii praktycznie koniecznością. Prawie wszystkie tamtejsze firmy wymagają go, aby przelewać na nie nasze wynagrodzenie. W tej chwili większość brytyjskich banków posiada specjalne oferty skierowane specjalnie do pracujących na Wyspach Brytyjskich Polaków, dzięki czemu założenie konta jest bardzo proste. Najczęściej można to zrobić mówiąc po polsku, gdyż zatrudniają one polskich konsultantów. Funkcjonują też polskojęzyczne infolinie.

Należy pamiętać, że każdy oficjalny list przychodzący do nas – w tym także te z banku – jest tak zwanym potwierdzeniem adresu. Jest ono potrzebne choćby wtedy, kiedy chcemy kupić telefon komórkowy czy zamówić dostęp do Internetu. Dlatego warto bardzo uważnie wybierać miejsce zamieszkania. Ale jak to zrobić?

Podobnie jak w przypadku poszukiwania pracy, warto zapoznać się z ogłoszeniami zamieszczanymi w polonijnych serwisach internetowych oraz na stronie gumtree.co.uk. Za wynajmowany pokój płaci się w Wielkiej Brytanii zwykle co tydzień, a wymagany depozyt to najczęściej równowartość kwoty za dwa tygodnie najmu. Agencje nieruchomości są wprawdzie bardziej wiarygodne, lecz żądają jeszcze wyższych opłat – często zapłaty z góry za cały miesiąc, takiej samej sumy jako depozytu oraz opłat agencyjnych. W takiej sytuacji pieniędzy naprawdę może nam zabraknąć.

Skąd wziąć pieniądze w kryzysowej sytuacji?

Kiedy czeka nas wydatek przekraczający w danej chwili nasze możliwości, zmuszeni jesteśmy zwrócić się do kogoś o pożyczkę – a o to najlepiej chyba poprosić osobę z rodziny. Pieniężne przekazy pocztowe są bardzo powolne. Podobnie przelewy międzybankowe, szczególnie te zagraniczne. W tym przypadku dochodzi nierzadko kwestia wygórowanych opłat, jakich żądają banki. Jeżeli zależy nam i na czasie realizacji transferu, i na jego cenie, warto  skorzystać z usług LCC – tym bardziej, że nadawca nie musi nawet wychodzić z domu. LCC umożliwia przekazanie pieniędzy w zaledwie 24 godziny, dlatego to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą czekać. Gotówkę możemy odebrać w oddziale firmy, jednak nie zwlekajmy z założeniem konta. Dzięki temu zarówno odbieranie jak i wysyłanie pieniędzy stanie się łatwiejsze.

Rejestracje, formularze, dokumenty…

Kiedy już znajdziemy pracę i mieszkanie, czeka nas kilka formalności. Pierwsza z nich to rejestracja w WRS (Worker Registration Scheme). Mamy na to miesiąc od podjęcia pracy. Rejestracja ta jest płatna i kosztuje 70 funtów.

Kolejna ważna rzecz to National Insurance Number (NIN). Opłacanie składek na jego rzecz daje prawo do emerytury, zasiłku dla bezrobotnych, macierzyńskiego i innych. Na rozmowę w sprawie jego przyznania najłatwiej umówić się za pośrednictwem najbliższego Job Centre.

Jeśli pracujemy na budowie, pomyślmy o wyrobieniu karty CSCS (łączny koszt podręcznika, kursu i egzaminu to około 140 funtów). Jest to nieobowiązkowe, ale wymagane przez wielu pracodawców poświadczenie naszych umiejętności. Jeżeli zaś pracodawca wymaga od nas karty CIS (nie mylić z CSCS!) musimy pamiętać, że posiadacz karty CIS traktowany jest jako samozatrudniony, więc sam rozlicza się ze swoich dochodów, zatrudniający nie płaci mu chorobowego ani pensji w czasie wakacji, potrąca natomiast z jego pensji podatek i ubezpieczenie.

Warto także zarejestrować się jako klient firmy LCC International. Dzięki temu krokowi uzyskamy dostęp do rzetelnych, szybkich i tanich przesyłów pieniężnych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu