Grupowi łowcy okazji

By | 20/07/2011

Zakupy grupowe stają się coraz bardziej modne. Groupon, MyDeal, Fastdeal, Citideal, Gruper – jeden za drugim powstają kolejne serwisy umożliwiające skorzystanie z kosztownych usług za pół, ćwierć albo jedną piątą ceny. Dołączają do nich serwisy-agregatory, wyposażone w narzędzia pozwalające na porównywanie ofert. Coraz więcej firm decyduje się przygotowanie specjalnej oferty. Ten nowy sposób reklamowania się ma przekonać klientów do jakości usług i towarów.

Co takiego jest w zakupach grupowych, że coraz więcej osób z nich korzysta? Prawdopodobnie działa tu ten sam mechanizm, który skłania nas do targowania się. Nie chodzi tylko o oszczędzanie, ale o satysfakcję. Wakacje pod palmą za jedną trzecią ceny, e-booki za jedną piątą, niewiarygodnie tanie odbitki zdjęć z wakacji, prenumerata ulubionego czasopisma tańsza o połowę, krawaty, pizza, kurs angielskiego, meble, wizyta w salonie kosmetycznym – w śmiesznej cenie.  Tutaj możemy wszystko. A co z satysfakcją? Żeby mieć to wszystko, trzeba być szybkim. I zorientowanym. Grupowe promocje trwają krótko – więc trzeba je szybko łapać. Kto złapie, ten górą. Lubimy to: najlepszym dowodem jest to, że liczba „grupowych zakupowiczów” wciąż rośnie.

Specjaliści od zakupów grupowych mówią, że w tym systemie wygrywają wszyscy. Kim są ci specjaliści? To serwisy pośredniczące w zakupach. I na pierwszy rzut oka takie stwierdzenie wydaje się podejrzane. Wyjaśnienie tego fenomenu jest jednak proste. Przykład? Pani Katarzyna marzy o wczasach w Egipcie, palmach i piramidach, ale wszystkie wycieczki są dla niej zbyt drogie. Dzięki zakupom grupowym znajduje wycieczkę za jedną trzecią ceny. Po powrocie nie może się nachwalić nie tylko Egiptu, ale też organizatora. Przyjaciółki pani Katarzyny, zachęcone jej opowieściami, postanawiają skorzystać z innych, wycieczek organizowanych przez sprawdzone już biuro – Chorwacja, Bułgaria, a może Tunezja? – w pełnej cenie. Właściciel biura podróży zaciera ręce: pieniądze zainwestowane w reklamę właśnie się zwracają. A serwis, który pośredniczył w zakupach robionych przez panią Katarzynę? Też zarobił – na prowizji, którą zapłaciło mu biuro podróży.

Oczywiście nie wszyscy zawsze są zadowoleni. Pani Katarzyna, zachęcona sukcesem – udanymi wczasami – kupuje weekend w salonie SPA za pół ceny. Ale obsługa nie jest już tak miła, a zakres usług bardzo ograniczony. Nasza bohaterka więcej tam nie wróci. Podobnie z fryzjerem, który zamiast zrobić jej najmodniejszą fryzurę sezonu, rozłożył bezradnie ręce: najbliższy termin za rok, bo kuponów sprzedało się za dużo… Przedsiębiorcy zaczynają się skarżyć, że na pośrednictwie wychodza coraz gorzej. Mają za mało ludzi, a za dużo zgłoszeń, więc nie wyrabiają się z wszystkim, robią oferty po łebkach, nie uwzględniają sugestii i materiałów kontrahenta, stosują do wszystkich jakieś sztywne ramki ofertowe, przez co wszystkie te oferty wyglądają i brzmią tak samo, nie można się z nimi dogadać, bo procedury, bo zasady… – pisze na jednym z forów poświęconych kosmetyce użytkowniczka o pseudonimie Noicojamamtuwpisac.

Jak zatem kupować, by nie stracić? Jak planować ofertę, by nie przekroczyć swoich możliwości? Na co uważać, co czytać, gdzie szukać ofert, jak je porównywać, jak negocjować prowizję z serwisem, jak się przygotować na potop klientów? Czy lokalny przedsiębiorca podoła takiemu wyzwaniu? Czy istnieje alternatywa dla zakupów grupowych dokonywanych przez pośrednika? Odpowiedzi na te pytania znalazły się w specjalnym poradniku dla konsumentów i przedsiębiorców „Zakupy grupowe. Know-how”. Poradnik powstał na zlecenie Firmin.pl – portalu dla lokalnych firm i klientów. Kolejne części mają się ukazywać co poniedziałek na stronach Firmin.pl. Dostęp do poradnika jest otwarty dla każdego zainteresowanego tematem zakupów grupowych.

źródło/autor: Firmin.pl