Know-how w internetowym biznesie to podstawa

By | 25/02/2011

Akademia Allegro, najnowszy społeczny projekt popularnego portalu aukcyjnego, nabiera rozpędu. Trenerzy e-biznesu wyszkolili już mieszkańców kilkunastu miast na Mazowszu, a do akcji przyłączają się kolejni partnerzy z różnych zakątków Polski. Edukacja nie ominie również młodzieży, która zdobędzie wiedzę pozwalającą uniknąć niebezpieczeństw w sieci.

Akademia Allegro to projekt powstały z myślą o szerzeniu świadomości na rzecz prowadzenia i zarządzania biznesem internetowym, a także bezpieczeństwa w Sieci. Działalność edukacyjna opiera się na prowadzeniu szkoleń terenowych oraz udostępnianiu kursów e-learningowych. Akademia przetarła już e-biznesowe szlaki w niemal połowie miast powiatowych na Mazowszu. Na swoją kolej czekają następne, takie jak Żyrardów, Grójec, Ostrołęka, Radom, Ostrów Mazowiecki, Siedlce czy Garwolin. To tam niedługo pojawi się Truck Allegro, czyli ciężarówka kryjąca w swych wnętrzach niespodziankę – multimedialną salę szkoleniową. Trenerzy biznesu internetowego odwiedzą również serce Mazowsza, Warszawę, w której wyjątkowo przeprowadzą trzy cykle szkoleń.

Do tej pory w całym województwie z wiedzy i doświadczenia trenerów Akademii skorzystało ok. 400 osób, które mają szansę zbudować swoją karierę na fundamentach wirtualnego biznesu. – Zależy nam głównie na mieszkańcach średnich i mniejszych miast Polski. Chcemy dawać ludziom alternatywę rozwoju zawodowego poza dużymi metropoliami, a takim rozwiązaniem jest właśnie biznes internetowy – wyjaśnia Mariusz Wesołowski, koordynator ds. Edukacji w Grupie Allegro i trener Akademii. Swoje poparcie projektowi udzielił Samorząd Województwa Mazowieckiego, który wspiera wizerunkowo edukacyjną działalność Allegro zgodnie z własną ideą rozwoju regionalnego. Akademia Biznesu Internetowego współpracuje również z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości oraz szkołami wyższymi.

Obrona przed cyber zagrożeniami

Najnowszym dzieckiem edukacyjnego projektu Allegro została Akademia Bezpiecznego Juniora (ABJ), której misją jest zwiększanie świadomości na temat zagrożeń w Sieci wśród młodzieży. Odkąd w 2009 roku serwis aukcyjny umożliwił zakładanie kont na specjalnych zasadach dla młodszych sprzedawców i kupujących, z opcji tej skorzystało już 300 tys. osób.

Bezpieczeństwo zawierania transakcji internetowych nie jest jednak główną troską trenerów Akademii Allegro. Inne niebezpieczeństwa wirtualnego świata kryją się również w takich hasłach jak cyberprzemoc, kontakty z nieznajomymi, manipulacja, spam czy wirusy – narzędzi do walki z nimi chcą dostarczać trenerzy Akademii. – Chcemy dojechać bezpłatnie do każdej szkoły, która się do nas zwróci. Nasz projekt nie ma ograniczeń co do miejsca i czasu – mówi Justyna Gawrońska, koordynator ABJ. Szkoleniowa mapa projektu już zaczęła wypełniać się pierwszymi szkołami, które chcą zaszczepić swoim uczniów wiedzę na temat zagrożeń w Sieci. Partnerem merytorycznym akcji została Fundacja Dzieci Niczyje.

Współpraca e-biznesu ze szkolnictwem wyższym

Kolejni trenerzy Akademii raz w miesiącu odwiedzają największe polskie miasta w ramach kolejnego projektu, Edukacyjnych Spotkań Allegro. Te szkolenia przewidziane są dla dużych grup osób, które odebrały już pierwsze szlify w świecie biznesu internetowego. Taką okazję mieli już mieszkańcy Zielonej Góry, a za chwilę specjaliści Akademii natchną Szczecin do rozwoju w e-biznesowe eldorado. W kolejce już czekają Kielce, Lublin i Białystok.

Tymczasem Akademia Allegro zawiera bliższe znajomości z tymi, którym również zależy na działalności na rzecz rozwoju zawodowego. – Rozpoczynamy współpracę z Akademią, gdyż sami angażujemy się w projekty, które mają pomagać młodym ludziom w stawianiu pierwszych kroków na ścieżce kariery – mówi Konrad Gaweł, dyrektor szczecińskich Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Początek owocnego partnerstwa merytorycznego zainicjowano również w środowisku uczelni wyższych, które w swoich badaniach i programie zajmują się biznesem internetowym.