Wygrać przetarg i zmienić świat – BioMaxima wdraża najnowsze technologie w polskiej służbie zdrowie

By | 04/02/2011

Giełdowa BioMaxima, jako wyłączny dystrybutor jedynego na świecie producenta glukometrów szpitalnych, wygrała przetarg na pierwsze w Polsce wdrożenie systemu profesjonalnego pomiaru glukozy metodą paskową. Najnowsza technologia jest własnością amerykańskiej firmy Nova Biomedical i jest nieporównywalna z dotychczas stosowanymi metodami. Choć w sprzedaży na świecie znajduje się już od kilku lat, to pierwszą placówką w kraju, która zdecydowała się na komercyjne wdrożenie, jest szpital powiatowy SP ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej.

Szpital zdecydował się na zakup profesjonalnych urządzeń, które w ciągu zaledwie 6 sekund, z kropli krwi, badają poziom glukozy. Wynik jest w 100% równorzędny z testem w szpitalnym laboratorium centralnym, średnio o 50% tańszy, oraz ok. 600% szybszy.

– Jest unikatowym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku badań wykonywanych u noworodków i małych dzieci oraz pacjentów w stanie krytycznym, ze względu na korektę wyniku w oparciu o wartość hematokrytu  – dodaje lek. med. Waldemar Weryński, dyrektor placówki.

– Wartość polskiego rynku diagnostyki laboratoryjnej wynosi 1 mld zł, zaś szybkie testy diagnostyczne stanowią 30% rynku. Około 80% tej puli stanowią testy do pomiaru glukozy. W tej grupie 30% testów kupowanych jest przez szpitale – podaje Henryk Lewczuk, prezes BioMaximy.

Według raportu amerykańskiego Kolorama Information, światowy rynek szybkich testów wyniósł w 2009 roku 13,3 mld dolarów.

Pomiary cukru były dotąd wykonywane przez placówki zdrowotne w dwójnasób: przy użyciu taniego (ok. 1 zł), ale szybkiego testu (tzw. „domowego”), obarczonego ryzykiem niedokładnych wyników lub z wykorzystaniem badania laboratoryjnego na większej próbce krwi, które trwa ok. 30 minut i wiąże się z kosztem 3-5 zł. Jedyna na świecie technologia Nova Biomedical sytuuje koszt całkowity jednego badania na poziomie 2 zł, z błyskawicznym i referencyjnym wynikiem.

– Głównym kryterium przetargowym był koszt realizacji badania referencyjnego, oraz szybkość uzyskiwania wyniku – dodaje dr Weryński. – Nowym standardem objęte będą wszystkie oddziały w naszym szpitalu, zaczęliśmy od neonatologii i pediatrii.

W krajach rozwiniętych, ale również wśród naszych sąsiadów, niemożliwe jest stawianie diagnozy oraz leczenie w oparciu o wynik z szybkiego testu „domowego”. W Polsce jednak jeszcze nikt poza małopolskim szpitalem nie zdecydował się wprowadzenie alternatywy. Poniekąd winne jest prawodawstwo, niejednoznacznie regulujące tę kwestię, ale od kilku lat pojawiają się już pozwy sądowe, wymierzone w nierzetelne wyniki badania „domowego”, stanowiącego podstawę do zastosowanego leczenia.

Według WHO na świecie jest 250 mln chorych na cukrzycę. W Europie choruje 30 mln ludzi, z czego w Polsce 2 mln. Są to liczby szacunkowe, ponieważ wielu chorych nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby, więc w rzeczywistości dane mogą być o wiele wyższe. Cukrzycę jako jednostkę chorobową określa się mianem choroby cywilizacyjnej.

źródło/autor: BioMaxima