Nowość – system monitorowania opakowań zwrotnych

By | 19/10/2010

Wszystko się zużywa. Dobrze jednak mieć kontrolę nad tym procesem, szczególnie jeśli dotyczy on opakowań spożywczych. Ich stan wpływa przecież na jakość i bezpieczeństwo znajdujących się wewnątrz produktów, a więc również na zdrowie spożywających je konsumentów.

Nowoczesny system ewidencjonowania pojemników wielokrotnego użytku został opracowany z myślą o butlach poliwęglanowych, wykorzystywanych w dystrybutorach wody mineralnej oraz wykonanych ze stali nierdzewnej kegach, mających szerokie zastosowanie w branży piwowarskiej. Zarówno butle jak i kegi są opakowaniami podlegającymi wymianie. Po opróżnieniu u klienta trafiają ponownie do producenta danego napoju, który napełnia je i po raz kolejny dostarcza do odbiorców. Cała procedura powtarza się wielokrotnie. Pojemniki te nie są jednak przypisane konkretnemu klientowi, trudno więc kontrolować czas ich eksploatacji. Marek Dziewanowski, wiceprezes drukarni ORION zwraca uwagę, iż weryfikacja opakowań zwrotnych, często przeprowadzana jest na tzw. „oko”, a co za tym idzie nikt nie wie tak naprawdę, jak długo dany pojemnik jest już użytkowany.

Opracowany w drukarni ORION system ewidencjonowania pojemników wielokrotnego użytku opiera się na ich oznakowaniu trwałą, nieprzeklejaną etykietą, na której nadrukowywany jest kod kreskowy, sczytywany przy każdorazowym pojawieniu się pojemników na linii produkcyjnej. Elementami dopełniającymi całość są oprogramowanie oraz system odczytu kodów kreskowych rozmieszczony w punktach krytycznych na linii produkcyjnej. – Alternatywnie system może być zbudowany w oparciu o technologię RFID – sugeruje Dziewanowski – która umożliwia komunikację radiową. W tym przypadku należy być jednak ostrożnym, gdyż otoczenie wodne tłumi fale radiowe, co może powodować zakłócenia w działaniu systemu.

W swych założeniach system jest prosty, ale o jego efektywności stanowią szczegóły. Najważniejszym jest trwała etykieta. Do oznakowania butli i kegów specjaliści z drukarni ORION proponują wysokiej klasy samoprzylepne folie techniczne, pokryte klejem gwarantującym długą żywotność aplikacji i uniemożliwiającym jej przeklejenie na inny pojemnik. – Trwały nadruk na foli zapewniają żywiczne taśmy barwiące – dodaje Dziewanowski – a specjalnie dobrany laminat, stanowi zabezpieczenie na wypadek uszkodzeń mechanicznych takich jak zadrapania lub mycie detergentami. Warto również zduplikować zakodowaną etykietę i przykleić ją w dwóch różnych miejscach. W ten sposób zabezpieczymy się na wypadek jej uszkodzenia, poza tym ułatwimy sczytywanie informacji skanerom – podpowiada Dziewanowski.

Po oznakowaniu pojemników pozostaje już tylko określenie bezpiecznych standardów  i odpowiednie zaprogramowanie systemu monitorującego, tak by po określonej ilości napełnień zużyte opakowania nie trafiały do ponownego obiegu. Automatyczne wprowadzanie danych przed i po pojawieniu się opakowania na linii produkcyjnej zapewnia rzetelną informację o faktycznym stanie pojemnika oraz czasie jego eksploatacji. Dzięki temu prostemu zabiegowi, nasze produkty będę zawsze bezpieczne, a stan opakowania nie wpłynie negatywnie na ich jakość. Co więcej nasi klienci, a co za tym idzie konsumenci będą mieli pewność, że nie jest to przypadek, a standard budujący prestiż naszej marki.

ORION Znakowanie Towarów Sp. z o.o. to wrocławska drukarnia specjalizująca się w wykonywaniu najwyższej jakości etykiet samoprzylepnych. Spółka jest obecna na polskim rynku od 10 lat, co pozycjonuje ją w gronie najbardziej doświadczonych i renomowanych dostawców rozwiązań znakowania towarów w Polsce. 

Zastosowanie zaawansowanej technologii fleksograficznej pozwala na profesjonalne wykonywanie etykiet o różnorodnych parametrach. W ofercie drukarni Orion są min.: etykiety wielobarwne 8-kolorowe, złocone, tłoczone i lakierowane. Przygotowywane są również wydruki na materiałach ultra-przezroczystych; w technologii dwustronnego druku wstęgi lub wgrzewania foli holograficznych; oraz przy użyciu farb światłotrwałych i termoczułych.

źródło/autor: ORION Znakowanie Towarów