Grupa Citi Handlowy współautorem sukcesu sprzedaży 10 % PGE

By | 17/10/2010

Citi Handlowy był jednym z koordynatorów sprzedaży oraz prowadzących księgę popytu przy realizacji sprzedaży 10 procent akcji Polskiej Grupy Energetycznej dla Ministerstwa Skarbu Państwa, która miała miejsce 8 października 2010. W ten sposób potwierdził swoją silną pozycję na polu bankowości inwestycyjnej, która jest dla jednym z priorytetowych obszarów dla grupy Banku Handlowego.

Transakcja realizowana była w formule budowania przyśpieszonej księgi popytu. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa, wzięli w niej udział inwestorzy z 22 krajów, co potwierdza znaczenie GPW jako regionalnego centrum finansowego. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich stron zaangażowanych w projekt oraz aktywnej roli MSP udało nam się doprowadzić do sukcesu – ministerstwo uzyskało w wyniku sprzedaży blisko 4 mld zł, powiedział wiceprezes Citi Handlowy, Michał Mrożek. Jest to kolejny sukces na polu bankowości inwestycyjnej Banku Handlowego, dodał.

W czerwcu tego roku Citi Handlowy wyszedł na rynek z unikalną ofertą bankowości inwestycyjnej, która łączy atuty Banku Handlowego, pozycję Domu Maklerskiego Banku Handlowego oraz potencjał bankierów inwestycyjnych Citi. Od tego czasu zespół bankowości inwestycyjnej pracuje już m.in. nad debiutem giełdowym wrocławskiej spółki Toya (producent narzędzi) czy emisją obligacji PGNiG. Witold Stępień, prezes DMBH podkreśla: „Skutecznie przeprowadziliśmy skomplikowaną transakcję w rekordowo krótkim czasie. Pozyskiwanie inwestorów dla tak dużych kwot pokazuje naszą skuteczność i profesjonalizm. Wspólnie z kolegami z Citi jesteśmy brokerem o globalnym zasięgu.

Jak dodaje Paweł Graniewski, szefujący zespołowi bankowości inwestycyjnej Citi Handlowy: To nie jedyny przejaw aktywności Grupy Citi Handlowy w obszarze bankowości inwestycyjnej w ostatnim półroczu. Naszą obecność i sukcesy zawdzięczamy atrakcyjności oferty Citi Handlowy, na którą składa się kompozycja usług finansowych dla korporacji z wiodącą pozycją DMBH. I wsparciem londyńskiego biura Citi

Akcje PGE trafiły w piątek 8 października w ramach transakcji pakietowych do 200 inwestorów. Skarb Państwa zarobił na sprzedaży 10 proc. akcji PGE ok. 4 mld zł. Prowadziły ją: Dom Maklerski Banku Handlowego, UniCredit CAIB, J. P. Morgan, Credit Suisse DM PKO BP, Goldman Sachs, , KBC Securities i Societe Generale. Rozliczenie całej operacji nastąpi w środę 13 października 2010.