Innowacyjny i ekologiczny system drogowy Dura – Track

By | 08/10/2010

System drogowy Dura-Track, a dokładnie kratownice przestrzenne służące do stabilizacji podłoża Dura-Track uzyskały opinię o innowacyjności. Opinia została wydana przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

System Dura-Track jest technologią polegająca na stabilizacji podłoża w transporcie technologicznym płytami drogowymi stalowymi o konstrukcji przestrzennej kratownicowej. Ta właśnie technologia została poddana ocenie ekspertów z Zielonej Góry i uznana za nowoczesne i unikalne w skali światowej rozwiązanie technologiczne.

System Dura-Track świetnie się sprawdza się w praktyce inżynierskiej na terenach sypkich, błotnych i torfowych. Cechuje go uniwersalność zastosowań – jako system drogowy, konstrukcyjny, ratowniczy oraz asekuracyjny. Może być stosowany w warunkach powodziowych i popowodziowych, a także nadaje się do stosowania na terenach szkód górniczych. Wytrzymuje obciążenie do 50 ton. W tekście opinii czytamy: „Zastosowanie systemu DURA-TRACK nie ma odpowiednika w obecnie wykorzystywanych standardowych metody stabilizacji podłoża.”

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego sprawdził też wpływ systemu Dura-Track na środowisko naturalne. Płyty kratownicowe Dura-Track zostały wyróżnione na tle konkurencji przez fakt, iż możliwe jest ich wielokrotne wykorzystanie, co przyspiesza i ułatwia prace logistyczne, optymalizuje koszty, a także chroni ekosystem przez brak trwałej ingerencji w środowisko naturalne. Także ich utylizacja jest łatwiejsza niż innych produktów tego typu dostępnych na naszym rynku.

Technologia Dura-Track jest własnością firmy Intergeo Real Estate Development z Krakowa.