Gra detektywistyczna promuje przedsiębiorczość akademicką

By | 06/10/2010

Poruszając się po ponurym świecie czarnobiałych lokacji rodem z amerykańskiego kryminału z lat 30., przy dźwiękach „klimatycznej” muzyki, wciel się w rolę detektywa Leona Bukli i rozwikłaj zagadkę zniknięcia genialnego doktoranta. Detektywistyczna łamigłówka jest elementem kampanii promującej przedsiębiorczość akademicką, w ramach projektu Tekla Plus.

Mało kto w wieku 30 lat może poszczycić się takim osiągnięciem. Filip Bożak, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, właśnie wynalazł przełomową metodę wykorzystania wody do napędzania silników elektrycznych. Wkrótce po tym zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się stało? Ktoś zapragnął przywłaszczyć sobie rewolucyjny pomysł? Któryś z wielkich koncernów paliwowych poczuł się zagrożony i postanowił zlikwidować Bożaka? A może za całą sprawą stoi pewna tajemnicza organizacja? Z tą zagadką przyjdzie się zmierzyć graczowi.

Bożak, mimo że jest postacią fikcyjną, wykreowaną jedynie na potrzeby gry, posiada swój jak najbardziej realny profil na Facebooku. Odnajdziemy go również na innych popularnych portalach społecznościowych, takich jak Goldenline czy Nasza-klasa. Gra jest projektem interaktywnym, co oznacza, że w przypadku niektórych zagadek, internauta będzie musiał poszukać odpowiedzi w wyszukiwarce, bądź uważnie przestudiować któryś z profili zaginionego.

Skąd wziął się nietypowy pomysł na grę? O swojej inspiracji opowiada Jakub Serafin, współautor scenariusza: – „Chcieliśmy stworzyć aplikację, która umiejętnie połączy nowoczesne media ze standardową grą komputerową. Stąd pomysł na wykorzystanie portali społecznościowych oraz scenariusza łamigłówki detektywistycznej, w którym nie mogło zabraknąć dreszczyku emocji. Efekt to interakcja gracza sukcesywnie wplątująca go coraz głębiej w świat bohatera. Każda rozwiązana zagadka to nowa lokacja na mapie, a wszystko przyprawione jest nutką grafiki rodem z Sin City” – tłumaczy Serafin.

Gra powstała przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Co Unia ma wspólnego ze zniknięciem młodego naukowca? Tego gracz musi dowiedzieć się już sam, klikając na adres www.polizagadka.pl.