AMD wraz z technologią ATI Eyefinity rośnie w siłę

By | 02/09/2010

AMD wzmacnia pozycję lidera na rynku dyskretnych kart graficznych dzięki wsparciu DirectX 11 dla pełnej gamy produktów oraz coraz szerszej ofercie partnerów firmy względem rozwiązań wyposażonych w ATI Eyefinity

AMD poinformowała, że szereg partnerów technologicznych planuje wkrótce wydać niedrogie adaptery Single Link DisplayPort-to-DVI. Ich wprowadzenie do rosnącego ekosystemu ATI Eyefinity to kolejny krok do przodu na rynku dyskretnych kart graficznych od AMD i wzmocnienie pozycji lidera na tym polu – tylko w ciągu ostatnich 9 miesięcy AMD dostarczyła ponad 16 milionów kart wspierających DirectX 11.

Dostępność niedrogich adapterów Single Link DisplayPort-to-DVI, w sugerowanej cenie detalicznej 30 USD, rozszerza ekosystem ATI Eyefinity, dodając do niego ogromną ilość monitorów LCD ze złączem DVI i rozdzielczością do 1920×1200. Obejmuje to większość sprzedawanych dziś monitorów, w tym modele dostępne w cenie poniżej 200 dolarów.

Teraz technologia ATI Eyefinity, umożliwiająca odtwarzanie obrazu na kilku monitorach za pomocą jednej karty graficznej, jest praktycznie w zasięgu każdego – od zagorzałych miłośników gier, do osób, które potrzebują więcej miejsca na ekranie monitora w celu poprawy komfortu pracy.

Na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę Mercury Research w drugim kwartale bieżącego roku wynika, że AMD odzyskała prowadzenie w sektorze dyskretnych kart graficznych. 51,1-procentowy udział w rynku to o 10,5 punktów procentowych więcej, niż w porównywalnym okresie 2009 roku. Na rynku grafiki dla desktopów AMD zdobyła 10,9 punktów procentowych w ciągu roku, osiągając 44,5 procent udziałów rynkowych. Dodatkowo, z pierwszego na drugi kwartał AMD zyskała 6,6 punktów procentowych na rynku mobilnych układów graficznych, kończąc kwartał z 56,3-procentowym udziałem w rynku.