Polonia Warszawa na topie

By | 30/07/2010

Spektakularne zmiany w rankingu najbardziej medialnych klubów piłkarskich w Polsce. W czerwcu na pierwszym miejscu niespodziewanie znalazła się warszawska Polonia – wynika z badania POLSKA PIŁKA wydanego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Drugi był I-ligowy wówczas Górnik Zabrze, a trzecia – z wyraźną stratą – Wisła Kraków.

„Czarne Koszule” przyciągały uwagę dużą aktywnością na rynku transferowym. Pozostałe kluby,w większości, pozostawały w urlopowym letargu. W czerwcu dziennikarze znacznie mniej miejsca poświęcali doniesieniom o polskiej piłce. Warto zaznaczyć, że wszystkie monitorowane kluby zanotowały spadki ilościowe publikacji – łącznie z liderem. Nic dziwnego, bo sezon Ekstraklasy zakończył się już w maju, a na początku czerwca rywalizowały tylko kluby I-ligowe.

Dwie ostatnie kolejki oraz podsumowania sezonu sprawiły, że tym razem przedstawiciele zaplecza Ekstraklasy wypadli w analizach medialnych niejednokrotnie lepiej niż kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej. Dotyczy to zwłaszcza Górnika Zabrze (2. miejsce) i Widzewa Łódź (4.), które wywalczyły awans.

Badanie POLSKA PIŁKA obejmuje 1000 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej oraz 20 największych portali internetowych. W czerwcu ukazało się 6 400 publikacji na temat monitorowanych klubów. To o 36% mniej niż miesiąc wcześniej. Doniesienia o rodzimej lidze zostały przyćmione w dużym stopniu przez Mistrzostwa Świata w RPA.

O Polonii Warszawa ukazało się 926 informacji – 417 w prasie i 509 w Internecie. Jeżeli chodzi o publikacje prasowe to więcej zanotował ich Górnik Zabrze, jednak odpowiadały za to głównie tytuły regionalne. Aż 47% informacji o Polonii ukazało się w gazetach ogólnopolskich, co jest najwyższym współczynnikiem w lidze. Media donosiły zwłaszcza o zakontraktowaniu nowych piłkarzy – Patryka Rachwała, Dariusza Pietrasiaka, czy Arkadiusza Onyszki, a także przyjściu Pawła Janasa, który objął funkcję wiceprezesa.

Klub Józefa Wojciechowskiego odnotował także najwyższy ekwiwalent reklamowy, który przekroczył kwotę 5,8 mln złotych. W tym zestawieniu druga była Wisła Kraków (5,4 mln zł), a trzeci Lech Poznań (niecałe 5 mln zł).

Najczęściej na pierwszych stronach gazet znajdowały się Górnik Zabrze i Widzew Łódź (odpowiednio – 16 i 15 razy). Trzecia była Polonia Bytom, która figurowała tam ośmiokrotnie. Duże zmiany zaszły także w zestawieniu regionów. Najczęściej o polskiej piłce pisało się na Śląsku. Dotychczasowy lider – Małopolska – znalazł się na drugiej pozycji.

Najbardziej medialnym klubem w Polsce w zestawieniu łącznym od marca pozostaje Wisła Kraków. Drugi jest Lech Poznań, a trzeci Ruch Chorzów. Polonia Warszawa plasuje się na ósmej pozycji.

Z pełnymi wynikami badania POLSKA PIŁKA mogą zapoznać się Państwo pod adresem:

http://www.press-service.com.pl/gfx/pressservice/files/polska_pilka/raport_medialny-_polska_pilka-czerwiec_2010.pdf

źródło/autor: PRESS-SERVICE