500 Orlików z całej Polski zakwalifikowanych do rozgrywek młodzieżowych turniejów piłkarskich w ramach akcji „Wygraj z Visa!”

By | 22/06/2010

Równolegle z Mistrzostwami Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010 na 500 boiskach Orlik w całym kraju mają miejsce rozgrywki w ramach akcji „Wygraj z Visa! – młodzieżowy turniej piłkarski”. Organizatorami akcji prowadzonej pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, są: Szkolny Związek Sportowy i system płatniczy Visa Europe.

Zaproszenie do organizowania turniejów piłkarskich dla młodzieży szkół podstawowych zostało skierowane do samorządów, na których terenie funkcjonują kompleksy sportowe „Moje boisko – Orlik 2012” i do animatorów, czyli fachowców prowadzących zajęcia sportowe na tych obiektach. Regulamin przewidywał zakwalifikowanie do turniejów 500 Orlików, które jako pierwsze prześlą do SZS zgłoszenie organizacji swoich rozgrywek. Reakcja na zaproszenie była błyskawiczna: zgłoszenia animatorów zaczęły napływać już pierwszego dnia, a liczba 500 Orlików zakwalifikowanych do tego przedsięwzięcia została osiągnięta w ciągu dwóch tygodni. Najwięcej zgłoszeń nadeszło z mniejszych miast i miejscowości, a większość lokalnych rozgrywek jest przewidziana na drugą połowę czerwca br.

„Już z pierwszych sygnałów w odpowiedzi na informację o turnieju spodziewaliśmy się sporego zainteresowania ze strony samorządów i animatorów. Z każdym dniem spływało do nas coraz więcej zgłoszeń – czwartego dnia mieliśmy 140 Orlików, zaś na koniec piątego dnia mieliśmy łącznie 360 zgłoszeń! Ostateczną liczbę 500 zakwalifikowanych Orlików zamknęliśmy 31 maja, czyli na długo przed ostatecznym terminem nadsyłania zgłoszeń. Większość rozgrywek została zaplanowana na drugą połowę czerwca. Zatem, równolegle z odbywającymi się w RPA Mistrzostwami Świata FIFA w Piłce Nożnej mamy turnieje piłkarskie dla młodzieży szkolnej w całej Polsce” – stwierdził Wojciech Ziemniak, prezes Szkolnego Związku Sportowego. „Cieszy nas, że największy oddźwięk na akcję turniejów Wygraj z Visa! nadszedł z mniejszych miast i miejscowości, gdzie młodzież ma mniej alternatywnych ofert ciekawych zajęć i dobrego spędzania czasu” – dodał Wojciech Ziemniak.

Do momentu, gdy zgodnie z regulaminem zakwalifikowano 500 Orlików, które jako pierwsze przesłały zgłoszenia organizacji swoich rozgrywek, spełniające warunki regulaminowe, do Szkolnego Związku Sportowego spłynęły zgłoszenia chęci udziału w turnieju „Wygraj z Visa!” od łącznie 600 Orlików.Uczestniczące w akcji Orliki znajdują się zarówno w miastach wojewódzkich, powiatowych, jak i na wiejskich terenach gminnych.

W turnieju reprezentowane są Orliki ze wszystkich regionów kraju, jednak największą inicjatywą i tempem wysyłania zgłoszeń wykazali się animatorzy Orlików w województwach: wielkopolskim, gdzie odbędzie się 81 turniejów, mazowieckim (46), kujawsko-pomorskim (38) i dolnośląskim (34). Sporo zgłoszeń nadeszło z województw o relatywnie małej liczbie ludności, jak warmińsko-mazurskie (32), lubuskie (27) i podlaskie (24).

Największa liczba turniejów odbędzie się na Orlikach w Łodzi (sześć turniejów), Szczecinie i Toruniu (po pięć) oraz Koninie (cztery). Choć mimo, iż piłka nożna uchodzi za niemal wyłącznie męską grę, na 19 spośród zakwalifikowanych Orlików odbędą się rozgrywki drużyn dziewczęcych, z czego aż cztery turnieje odbędą się w województwie wielkopolskim (w miejscowościach Gizałki, Krotoszyn, Sosnie oraz Wolsztyn), a trzy w opolskim (Kietrz, Prudnik oraz Zawadzkie).

„Gdy usłyszałem o turnieju Wygraj z Visa! to od razu chciałem zgłosić naszego Orlika, który rozpoczął działalność w marcu br. Żeby nie przepuścić szansy, zgłoszenie wysłałem zaraz pierwszego dnia przyjmowania zgłoszeń, tuż po12-tej. Taki mały „Mundial” pod koniec roku szkolnego to świetny pomysł – zmierzenie się z innymi oraz super nagrody, zwłaszcza te wyjątkowe piłki z prawdziwych Mistrzostw Świata. U nas turniej już się odbył a zwyciężyła drużyna „FC Cieniasy” z naszego Orlika” – opowiada Bartosz Malinowski, animator Orlika w Wilczynie, w powiecie konińskim województwa wielkopolskiego, z którego zostało zgłoszonych najwięcej drużyn. W turnieju wzięły udział dwie drużyny z Wilczyna i po jednej z Wilczogóry i z Kopydłowa.

Do najmłodszych polskich piłkarzy, dzieci ze szkół podstawowych grających amatorsko w piłkę nożną w całej Polsce, trafi wkrótce w sumie 2500 replik oficjalnej piłki adidas Jabulani™ Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej* – takie właśnie nagrody przewidziano dla wszystkich uczestników drużyn, które na swoich Orlikach zajmą pierwsze miejsca w rozgrywkach. Nagrody są przewidziane także dla drużyn, które w swoich lokalnych rozgrywkach zdobędą drugie i trzecie miejsca. Szczegółowe informacje o akcji Wygraj z Visa! znajdują się w specjalnej sekcji na stronie internetowej Szkolnego Związku Sportowego pod adresem www.szs.pl/wygrajzvisa.

„Cieszy nas tak wielkie zainteresowanie samorządów zorganizowaniem turniejów, pozytywny oddźwięk ze strony animatorów, jak i entuzjazm młodych piłkarzy, o którym słyszymy już z pierwszych rozegranych meczów. Nasza akcja potwierdza, że jest miejsce na atrakcyjną promocję sportu wśród młodzieży. Korzystając z dobrej pogody bardzo serdecznie wszystkich zachęcam do kibicowania młodym piłkarzom na Orlikach w ramach akcji „Wygraj z Visa!” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Koncepcja młodzieżowego turnieju piłkarskiego „Wygraj z Visa!” została oficjalnie zaaprobowana przez FIFA. W ten sposób polskie przedsięwzięcie dołączyło do grona wydarzeń, które organizacja Visa promuje w ramach swojego partnerstwa z FIFA.

Organizacja Visa posiada status Partnera FIFA oraz ogólnoświatowe prawa związane z szeroką gamą imprez organizowanych przez międzynarodową federację piłki nożnej, w tym Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010 i 2014.

źródło/autor: Message House