„Dom z Wyższą Kulturą” – ogólnopolski konkurs Alior Banku dla instytucji kulturalnych

By | 30/05/2010

Trwa ogólnopolska akcja skierowana do ponad 6 tys. placówek kulturalnych (domów kultury, fundacji i stowarzyszeń, gminnych centrów kultury itp.), której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów, aktywizujących lokalną społeczność. Konkurs jest realizowany we współpracy z tygodnikiem „Newsweek Polska”, dziennikiem „Fakt” oraz Narodowym Centrum Kultury. Projekty można zgłaszać do 18 czerwca.

Bezpłatne szkolenia internetowe dla dzieci i seniorów w specjalnym autobusie, dyskusyjny klub filmowy, czy Ogólnopolskie Zawody Latających Makiet Samolotów – to wybrane propozycje instytucji kultury, które już zgłosiły swój udział w konkursie „Dom z Wyższą Kulturą”. Do tej pory zostało zgłoszonych 17 projektów, z których 6 otrzymało już rekomendację dyrektora oddziału Alior Banku. Pozostało już tylko 21 dni, aby zarejestrować zgłoszenie, uzyskać rekomendację i wygrać 15 tys. na realizację projektu.

Uczestnikami konkursu „Dom z Wyższą Kulturą” mogą być nie tylko domy kultury, ale także inne instytucje realizujące projekty kulturalne, działające w formie: publicznych instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego (w szczególności: samorządowych instytucji kultury, samorządowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, samorządowych jednostek organizacyjnych funkcjonujących, jako placówki oświatowo-wychowawcze), fundacji i stowarzyszeń oraz grup nieformalnych, które prowadzą działalność kulturalną skierowaną do społeczności lokalnych i na czas realizacji projektu zdobędą partnera posiadającego osobowość prawną.

W I edycji konkursu zgłoszenia projektów przyjmowane będą do 18 czerwca 2010 r. Aby wziąć w nim udział, należy w tym czasie wypełnić wniosek, dostępny na stronie www.domykultury.newsweek.pl, a także uzyskać rekomendację dyrektora oddziału Alior Banku. W każdej edycji cztery placówki kulturalne, które zgłoszą najlepsze pomysły na projekt w kategorii: kultura, edukacja, integracja oraz sport i rekreacja, otrzymają po 15 000 złotych na ich realizację.

Następnie Kapituła, w skład której wchodzą: Krystyna Janda, Bogumiła Wiesiołek z Narodowego Centrum Kultury, Wojciech Maziarski – redaktor naczelny „Newsweek Polska”, Grzegorz Jankowski – redaktor naczelny dziennika „Fakt” oraz Helene Zaleski, przewodnicząca Rady Nadzorczej Alior Banku i Cezary Smorszczewski, wiceprezes Alior Banku, wytypuje 16-20 najlepszych projektów. Wyboru ostatecznych zwycięzców każdej edycji – czterech najlepszych projektów – dokonają czytelnicy, którzy zagłosują w Internecie lub za pośrednictwem SMS-ów.

Przede wszystkim środki na realizację projektu. Ponadto laureaci konkursu „Dom z Wyższą Kulturą” zostaną wyróżnieni jako najbardziej innowacyjne i przedsiębiorcze placówki kultury i oświaty oraz zdobędą okazję do zaprezentowania swojej działalności w prasie i Internecie. Opisy zwycięskich domów kultury przedstawione zostaną na łamach tygodnika „Newsweek Polska” oraz w dzienniku „Fakt”.

W ramach realizacji głównego celu konkursu – wspierania długotrwałych, pozytywnych zmian w działalności placówek upowszechniania kultury – zarządzający instytucjami, które zwyciężą w pierwszej edycji konkursu, wezmą udział w szkoleniu podnoszącym kompetencje menedżerskie (wybranym spośród oferty szkoleniowej programu Kadra Kultury NCK). Natomiast najbardziej kreatywny dyrektor domu kultury otrzyma nagrodę specjalną od Alior Banku i Narodowego Centrum Kultury: studia podyplomowe Marketing Kultury na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Warunki uczestnictwa w konkursie są bardzo proste i zostały dokładnie opisane na stronie internetowej www.domykultury.newsweek.pl. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

źródło/autor: Alior Bank