Młodzi zapraszają dojrzałość do sieci

By | 27/05/2010

Czy moglibyśmy dziś wysłać naszym mamom e-kartkę z życzeniami? Niestety, wiele z nich nie korzysta z komputera i Internetu, podczas gdy my nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Dlaczego w sieci brakuje naszych bliskich? Edukacja międzypokoleniowa i przekazywanie umiejętności cyfrowych to idea nowej akcji UPC „e-Aktywacja: Wszystkie pokolenia w Internecie!”, którą wspierają Teresa Lipowska, absolwentka kursów Akademii e-Seniora oraz Olivier Janiak, prezenter, który na Facebooku dołączył do fanów profilu Akademii e-Seniora UPC.

UPC Polska zachęca młodych ludzi do dzielenia się wiedzą ze starszym pokoleniem i zaprasza dojrzały głos do sieci.

Do tego, jak ważną rolę pełni obecnie Internet, nie trzeba przekonywać. Nieograniczony dostęp do wiedzy, informacji i usług to oczywiste zalety obecności w sieci. Nowe przedsięwzięcie UPC pod hasłem „e-Aktywacja: Wszystkie pokolenia w Internecie!” odkrywa jednak jeszcze jedną, ważną rolę Internetu – możliwość zbliżania i łączenia ludzi w różnym wieku. Rozmawiano na ten temat podczas dzisiejszego spotkania, w którym udział wzięli m.in.: Teresa Lipowska, Olivier Janiak, dr Dominik Batorski oraz media.

„Nauka na kursie Akademii e-Seniora była dla mnie naprawdę cennym doświadczeniem i sprawiła mi ogromną przyjemność. Jeszcze rok temu nie korzystałam z komputera i Internetu. Wydawało mi się, że nie jest mi to do niczego potrzebne. Okazało się jednak, że bardzo się myliłam. Internet to naprawdę ogromne możliwości i duża wygoda. Nie warto z tego rezygnować! Ja sama, odkąd nauczyłam się korzystać z Internetu, już nie wyobrażam sobie bez niego życia, planuję wakacje, wysyłam zdjęcia oraz odbieram scenariusz mailem. Gorąco zachęcam wszystkich do nauki i odkrywania Internetu. Naprawdę wiele można przy tym zyskać.” – powiedziała Teresa Lipowska, aktorka, absolwentka kursu Akademii e-Seniora.

W ramach akcji „e-Aktywacja” organizatorzy chcą przekonać młodych ludzi, aby otworzyli się na starsze pokolenie, wyszli do osób dojrzałych z propozycją wspólnej nauki i podzielili się z nimi kompetencjami cyfrowymi. Chcąc im to ułatwić, UPC stworzyło specjalny poradnik, pokazujący jak w prosty sposób przekazywać wiedzę na temat Internetu. Poradnik udostępniono na portalu społecznościowym Facebook, gdzie powstała strona Akademii e-Seniora. Wyposażono ją w aplikację, która umożliwia internetowym nowicjuszom zadawanie pytań, a wszystkim chętnym, udzielanie odpowiedzi. Fani profilu będą również mogli współtworzyć interaktywną mapę miejsc przyjaznych seniorom.

„Nie wyobrażamy sobie świata bez Internetu, ani Internetu bez dojrzałości. Przekonanie mamy czy babci do nauki korzystania z sieci może być dużym wyzwaniem. Warto je jednak podjąć i chcemy w tym pomóc, stąd pomysł na akcję oraz przewodnik dla młodych. Aktywna obecność w sieci rozwija i przedłuża młodość.”– mówi Patrycja Gołos, Dyrektor działu Komunikacji i Public Affairs UPC Polska.

Pomysł na zwrócenie się ku młodym ludziom i włączenie ich w działania na rzecz cyfrowej aktywacji starszego pokolenia zrodził się w wyniku doświadczeń z działalności Akademii e-Seniora UPC. Ten autorski program nauki obsługi komputera i Internetu, od 2006 roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem osób po 50 roku życia. Nadal jednak, wielu seniorów nie posiada odpowiednich umiejętności, aby korzystać z udogodnień cyfrowego świata. Zachęcenie młodych ludzi do dzielenia się swoimi e-kompetencjami to nowe możliwości i szansa na pełne włączenie wszystkich pokoleń do sieci.