Sieciowe pamięci masowe dla małych i średnich firm

By | 13/04/2010

Firma D-Link, znany producent infrastruktury sieciowej, wkracza na rynek rozwiązań przechowywania danych, prezentując systemy pamięci masowej działające w oparciu o technologię iSCSI. Urządzenia w tej technologii – dzięki elastyczności i stosunkowo niskim kosztom – przeznaczone są przede wszystkim dla rynku małych i średnich przedsiębiorstw, które coraz chętniej inwestują w rozwiązania do bezpiecznego przechowywania danych. W sprzedaży dostępne jest już pierwsze urządzenie – system pamięci masowej DSN-1100-10.

Rynek małych i średnich rozwiązań SAN (Storage Area Networking) to jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi branży IT. Według analityków w 2009 roku zainteresowanie systemami pamięci masowych iSCSI SAN wzrosło o około 60%, natomiast rynek średnich rozwiązań wzrósł o około 20% w porównaniu z 2008 rokiem. Obserwując te zmiany firma D-Link wprowadza sieciowe pamięci masowe SAN dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowe pamięci masowe od D-Linka oparte są na technologii iSCSI. Dzięki temu, ze względu na znacznie niższe koszty w porównaniu z urządzeniami wykorzystującymi technologię Fibre Channel, są bardziej dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

– Od kilku lat oferujemy pamięci masowe typu NAS dla małych firm – urządzenia DNS-323 oraz DNS-343. Są to bardzo proste w konfiguracji i zarządzaniu systemy pamięci z intuicyjnym interfejsem. Poradzą sobie z nimi nawet użytkownicy domowi – mówi Roman Napierała, dyrektor zarządzający firmy D-Link w Europie Wschodniej. – W 2010 roku rozszerzamy naszą ofertę o linię produktów SAN przeznaczoną dla firm z segmentu średnich przedsiębiorstw. Zaawansowane macierze dyskowe, które wprowadzamy do sprzedaży działają w oparciu o technologię iSCSI. Umożliwia to wykorzystanie przez firmy istniejącej infrastruktury sieciowej, a przez to znaczną redukcję kosztów wdrożenia i użytkowania.

W sprzedaży dostępny jest już system sieciowej pamięci masowej DSN-1100-10. Urządzenie oparto na tej samej koncepcji System-on-a-Chip (SoC), którą zastosowano w większych macierzach dyskowych, takich jak produkty z serii DSN-3000 (dostępne w sprzedaży pod koniec drugiego kwartału 2010), ale mieści się w znacznie mniejszej obudowie. Nowa pamięć masowa wykorzystuje rozwiązanie 4x 1GbE iSCSI SoC, które może obsłużyć ponad 80 000 operacji wejścia-wyjścia na sekundę. DSN-1100 można wdrożyć jako pamięć masową typu nearline lub uzupełnienie głównego urządzenia do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych po awarii.

źródło/autor: D-Link