Mistrzowie ekologii

By | 29/09/2009

Znamy już zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Dbajmy o środowisko – to takie proste!”. Laureatami zostali uczniowie z Gimnazjum nr 2 ze Zgierza. Dla swojej szkoły wygrali nowoczesną pracownię naukową o wartości 30 tys. zł. W sobotę w Pałacu Kultury i Nauki odbył się wielki finał konkursu ”Dbajmy o środowisko – to takie proste!”. W atmosferze przyjaznej rywalizacji prawie pół tysiąca uczniów z całej Polski walczyło o niezwykle atrakcyjne nagrody, jednocześnie promując zasady ekologicznego stylu życia. Najlepsi otrzymali tytuł Młodego Ekologa 2009, a dla swoich szkół wygrali nowoczesne pracownie naukowe. Doceniając finałowy trud  i zaangażowanie fundator nagród – firma Tesco – postanowiła zwiększyć pulę nagród, przyznając dwa III miejsca w jednej z kategorii.

Eko-zmagania pełne wrażeń

Komnata Twórców - jedna z konkurencjiOd  samego rana przed Pałacem Kultury i Nauki zjawiały się zespoły ze szkół z całej Polski. Uczestnicy jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji konkursowej pozostawili symboliczny odcisk dłoni. Tym samym wyrażały swoje poparcie dla działań chroniących planetę. Ilość „łapek” odcisniętych na drzewku tego dnia, niezbicie świadczy o tym, że nie jest im obojętny los Ziemi i coraz chętniej mówimy głośno „TAK dla ekologii!”.

„Używam kartki z obu stron”, „Dokręcam kapiący kran”, „Kocham Ziemię”, „Segreguję śmieci” – to tylko niektóre z haseł napisanych przez uczniów.

Każdy z 45 zespołów ze szkół z całej Polski został podzielony na trzy 3-osobowe podgrupy. Rywalizowały one ze sobą w trzech konkurencjach sprawdzających zarówno teoretyczną wiedzę zawodników na temat ochrony środowiska, jak  i umiejętności jej praktycznego zastosowania w codziennym życiu.

Po trudach rywalizacji uczestnicy mogli odpocząć przy współnym posiłku oraz wziąć udział  w pokazie tanecznym – niespodzianką dla dzieci był występ Rafała „Tito” Kryli – tancerza znanego z programu „You Can Dance – Po Prostu Tańcz”.

Krok po kroku

Konkurs składał się z dwóch etapów – wojewódzkiego oraz ogólnopolskiego. Podczas pierwszego etapu dzieci musiały zaplanować i przeprowadzić akcje informacyjne na temat dbania o środowisko naturalne. Do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy najlepsze drużyny z każdego województwa. Zwycięzcy musieli wykazać się nie tylko niezwykłą znajomością zasad ekologii, ale także kreatywnym podejściem do sposobów chronienia środowiska naturalnego.

„Uczniowie byli bardzo zaangażowani w przygotowania do konkursu, przede wszystkim emocjonalni” – podsumowała Katarzyna Lotkowska z Fundacji Instytutu Nowoczesnej Edukacji. Pamiętajmy, że dzieci zaangażowane zarówno fizycznie, emocjonalnie, jak  i społecznie przekazywane zasady i wartości zapamiętają na długo.” – dodała oceniając dzisiejsze wydarzenie.

Nagrody na miarę XXI wieku

Zwycięskie szkoły otrzymają w pełni wyposażone pracownie naukowe, które składają się  m.in. z: multimedialnej tablicy, wizualizera, mikroskopu z kamerą cyfrową oraz projektora multimedialnego. Takie sprzęty dadzą nauczycielom niewyobrażalne możliwości tworzenia pasjonujących lekcji, a dzieciom z pewnością pomogą w przyswojeniu wiedzy na każdy temat – także ten związany z ekologią.

Konkurs „Dbajmy o środowisko – to takie proste!” jest częścią akcji „Tesco dla szkół i dla środowiska”, której celem jest poprawa wyposażenia polskich szkół, aby dzieci i młodzież miały szansę uczyć się w nowoczesnych, przyjaznych warunkach. Akcja ta jest organizowana  już od siedmiu lat, w ciągu których nagrody trafiły do ponad 11 tysięcy szkół w całej Polsce,
a łączna ich wartość przekroczyła 12 mln zł.

Patronat nad tegorocznym konkursem objęły: Ministerstwo Środowiska, Instytut Polskiej Akademii Nauk – Rada Upowszechniania Nauki, Instytut Geofizyki oraz Instytut Nauk Geologicznych. Partnerem merytorycznym akcji była Fundacja Instytutu Nowoczesnej Edukacji.

Zwycięzcy konkursu w poszczególnych grupach wiekowych:

Kategoria A (klasy I-III szkoły podstawowej)

  1. I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12 z Otwocka
  2. II miejsce – Szkoła Podstawowa z Ropienki
  3. III miejsce – Szkoła Podstawowa z Pokrzywnicy


Kategoria B (klasy IV-VI szkoły podstawowej)

  1. I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 18 z Elbląga
  2. II miejsce – Szkoła Podstawowa z Parczewa
  3. III miejsce ex aequo – Szkoła Podstawowa z Lisikierza/ Szkoła Podstawowa nr 162 z Krakowa

Kategoria C (gimnazjum)

  1. I miejsce – Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi przy Salezjańskim Zespole Szkół z Tarnowskich Gór
  2. II miejsce – Gimnazjum nr 2 ze Zgierza
  3. III miejsce – Gimnazjum Publiczne z Dubeczna