PIT 2008: Masz multipakiet, nie masz ulgi na internet

By | 25/03/2009

Prawie 16 milionów złotych trafi do budżetu państwa, zamiast do kieszeni podatników-internautów. Telekomunikacja Polska pozbawiła 113 tysięcy swoich klientów możliwość skorzystania z ulgi na internet.

Nie mogą oni z niej skorzystać, bo na fakturze za multipakiet tp oraz za neostradę z telewizją Telekomunikacja nie wyszczególnia, ile klient płaci za sam dostęp do sieci.

Pakiety w telekomunikacji, poza dostępem do internetu, umożliwiają odbiór sygnału telewizyjnego. Wystarczy w mieszkaniu gniazdko telefoniczne, aby abonent mógł korzystać z tradycyjnego telefonu, telefonii internetowej VoIP, internetu i telewizji.

Podobny zakres usług świadczą inne telekomy oraz wiele telewizji kablowych. Te jednak swoim klientom wyszczególniają na fakturze, ile kosztuje sam internet i nie ma przeszkód, aby skorzystali oni z ulgi.

Urzędy skarbowe nie honorują faktur z multipakietem tp, bo ustawodawca przewidział możliwość odliczania tylko wydatków na internet. Wydatków na telewizję nie można odliczać. Skoro z faktury nie wynika, ile podatnik wydał na dostęp do sieci, nie może odliczyć nic.

Problem nie jest nowy. Już w ubiegłym roku, podczas rozliczeń za 2007 rok, część podatników-internautów została pozbawiona prawa do ulgi. Jednak wtedy klientów multipakietu tp było 40 tysięcy. Dziś skala problemu jest dużo większa – 113 tysięcy klientów TP nie skorzysta z ulgi. Tyle było na koniec ubiegłego roku klientów multipakietu tp i neostrady z telewizją.

Rok temu Wojciech Jabczyński, rzecznik TP, mówił Money.pl: Zastanawiamy się, jak tę kwestię rozwiązać, ale nie wiadomo, kiedy uda nam się to zrobić. Dostrzegamy niedogodność dla klientów i rozważamy wprowadzenie takiego rozwiązania, które mogłoby ich usatysfakcjonować.

Dziś już wiemy, że Telekomunikacja na rozważaniach skończyła. – Na razie nie możliwe jest wprowadzenie zmian na fakturach – mówi dziś Maria Piskier z biura prasowego TP.

Tak więc problem pojawi się również w przyszłym roku przy rozliczeniach za 2009 rok, bo Telekomunikacja na tegorocznych fakturach wciąż nie wyszczególnia internetu.

Dlaczego nie jest możliwe wyszczególnienie ceny za internet? Bo klienci TP powinni – zdaniem samej TP – być bardzo zadowoleni mimo tego, że firma pozbawia ich ulgi podatkowej.

– Klient kupując usługi w pakiecie, rocznie oszczędza od 320 zł w przypadku „multipakietu” do nawet 460 w przypadku „neostrady z telewizją”. O tyle więcej zapłaciłby, gdyby zamówił każdą usługę oddzielnie. A na uldze podatkowej może zyskać jedynie 140 złotych – podkreśla zalety multipakietu tp i neostrady z telewizją Maria Piskier.

Na pytanie Money.pl, dlaczego TP nie pozwala klientom zyskiwać rocznie nawet 600 złotych (rzeczone 460 złotych plus 140 złotych ulgi), nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

– Skarżą się nam klienci, ale nie możemy nakazać Telekomunikacji zmiany sposobu fakturowania usług. Ich sposób, choć niekorzystny dla wielu klientów, jest zgodny z prawem – wyjaśnia Money.pl Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Internautom nabitym w multipakiet tp nie pomoże też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Zbiorowe prawa konsumentów nie zostały naruszone – wyjaśnia Maciej Chmielowski z UOKiK-u.

TP nie da się więc zmusić do zmiany faktur. Jedynym sposobem – jak radzi Jacek Strzałkowski z UKE – jest rozwiązanie umowy i skorzystanie z usług innej firmy.

Jednak umowy najczęściej zawierane są na rok lub dwa lata. W przypadku umów na czas nieokreślony, TP stosuje wręcz zaporowe ceny za aktywację usługi a comiesięczne opłaty są nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w przypadku umowy na 12 lub 24 miesiące.

W ubiegłym roku jedyne, co mogli zrobić klienci zmuszeni przez TP do płacenia wyższych podatków, to zadzwonić do firmy i poprosić o zrekompensowanie strat. W ubiegłym roku Telekomunikacja oferowała bez dodatkowych opłat droższy pakiet programów telewizyjnych przez trzy miesiące. Jednak taki bonus mogli dostać tylko ci klienci, którzy zadzwonili i poprosili. Jak ktoś nie wiedział, nie dostał.

– W tym roku nie przewidujemy już takiej możliwości. Zamiast bonusów wolimy oferować naszym klientom atrakcyjne cenowo oferty pakietowe – informuje Maria Piskier z TP.

Analogiczne pakiety do multipakietu tp i neostrady z telewizją mają inne telekomy. – Na fakturze jest wyszczególniona opłata za internet i klienci nie mają żadnych przeszkód, żeby skorzystać z ulgi – zapewnia Anna Kwolek z Telefonii Dialog.

http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/pit;2008;masz;multipakiet;nie;masz;ulgi;na;internet,129,0,436353.html