Światowa, e-sportowa Liga Mistrzów w Polsce

By | 16/02/2009

Największa w Polsce liga graczy e-sportowych Electronic Sport League rozpoczyna rozgrywki pierwszego sezonu ESL Pro Series z nowym sponsorem – firmą Intel. Jest to milowy krok w stronę rozwoju sportów elektronicznych. Rozgrywki pierwszego sezonu będą się toczyć w dyscyplinach Counter–Strike i America’s Army a zawodnicy rywalizują o 40.000 złotych w gotówce. Start ligi w październiku br, finał w lutym 2009r.

17764247_bigEkstraklasa, obecna od 7 lat w 14 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, czy Włoszech, jest globalnym przedsięwzięciem Electronic Sports League i wiodącego producenta procesorów, firmy Intel®. Intel® podpisał w tym roku umowę sponsorską z ESL Polska, dzięki której największa liga graczy sportów elektronicznych w Polsce zwiększy zasięg i intensywność swoich działań. Oznacza to więcej imprez e-sportowych, bardziej atrakcyjne nagrody oraz wsparcie technologiczne pozwalające prowadzić turnieje na komputerach z najnowszej generacji procesorami Intel® Core® i7.

„Intel od wielu lat wspiera społeczność e-sportową na całym świecie – sponsorując rozgrywki ligowe i wielkie turnieje na takich imprezach jak Games Convention, CeBit itp. Gracze komputerowi są najbardziej wymagającą grupą klientów, a ich opinia o naszych produktach może zdecydować o popularności danego modelu. Odpowiednia wydajność procesora oznacza płynną rozgrywkę, a od tego może zależeć wygrana – kilka klatek na sekundę mniej niż potrzeba w nieodpowiednim momencie a nawet najlepsze umiejętności nie pomogą. Dlatego zależy nam, aby zawsze prezentować graczom najnowsze osiągnięcia technologii, pozwalające skupić się tylko i wyłącznie na rozgrywce – w tym roku okazją będzie premiera procesorów najnowszej generacji Intel® Core® i7” – mówi Radosław Walczyk, PR Manager Central and Eastern Europe, Intel® Technology Poland.

„W efekcie współpracy Intel® i ESL startuje polska edycja tej najbardziej oczekiwanej przez graczy struktury ligowej. Każdy z fanów gier komputerowych będzie mógł posmakować emocji związanych z grą najlepszych zawodników, śledząc ich zmagania w Internecie, telewizji lub na żywo podczas towarzyszących lidze wydarzeniach Intel@ Friday Night Games.” – mówi Rafał Wasyluk, Prezes firmy Sporty Elektroniczne Sp. z o.o., organizatora Electronic Sports League w Polsce

„Polscy zawodnicy od lat zajmują najwyższe miejsca w turniejach międzynarodowych. ESL Pro Series jest właściwym sposobem, aby przenieść całoroczne, profesjonalne rozgrywki do Polski i tym samym docenić ich sportową klasę.” – mówi Jens Hilgers, Prezes Zarządu firmy Turtle Entertainment GmbH, twórcy i światowego organizatora Electronic Sports League

Electronic Sports League jak UEFA czy FIFA

ESL Pro Series jest wydarzeniem cyklicznym, toczącym się w trakcie dwóch sezonów rocznie – wiosennego i jesiennego. Każdy z sezonów trwa 5 miesięcy. W trakcie nadchodzącego, pierwszego sezonu, rozegranych zostanie 56 meczów a rozgrywki będą na bieżąco komentowane w portalu Electronic Sports League Polska www.esl.eu/pl

Struktura ligowa Electronic Sports League przypomina piłkarską UEFA/ FIFA, gdzie na szczycie istnieją rozgrywki światowe i kontynentalne, a kwalifikacją do nich są ligi narodowe w poszczególnych krajach (kolejno): ESL Advanced Ladder (3cia, otwarta liga krajowa), ESL Amateur Series (2ga liga krajowa), ESL Pro Series (ekstraklasa krajowa), rozgrywki światowe i kontynentalne (m.in. Intel® Extreme Masters i Major Series).

Intel Friday Night Games

Charakterystyczne dla ESL Pro Series, są Intel® Friday Night Games (IFNG), czyli wydarzenia off-line odbywające się cyklicznie w różnych miastach, podczas których rozgrywane są na żywo najciekawsze mecze wybranej kolejki ligowej. IFNG mają formę telewizyjnego studia sportowego z udziałem publiczności, okraszonego profesjonalnym, sportowym komentarzem i są entuzjastycznie przyjmowane przez kibiców rywalizacji e-sportowej.

“Intel® i ESL od wielu lat są wielkimi promotorami sportów elektronicznych. Razem z kolegami z zespołu MeetYourMakers doskonale zdajemy sobie sprawę, że ich współpraca będzie wielką szansą dla zawodników w Polsce. Długo czekaliśmy na ten moment!” – mówi Łukasz „LUq” Wnęk, zawodnik MYM, wielokrotny Mistrz Świata w grze Counter-Strike.