Nie daj się zaskoczyć. Opiekun inwestora sprawdzi czy twój fundusz inwestycyjny nie został zlikwidowany

By | 16/12/2008

Każdy tydzień przynosi zmiany na liście kilkuset funduszy inwestycyjnych, które analizuje Opiekun Inwestora. Fundusze zmieniają nazwy, strategię inwestowania. Powstają nowe, a istniejące mogą zakończyć działalność. Firma rozpoczyna publikację informacji o zmianach, które objęły fundusze monitorowane przez portal www.opiekuninwestora.pl.

Rynek funduszy inwestycyjnych rozwija się, a rozwój ten niesie za sobą zmiany. Fundusze kończą swoją działalność, powstają nowe. Czasem zmienia się polityka inwestycyjna. To informacje, których inwestujący powinni być świadomi.

Opiekun Inwestora aktualizuje dane o wynikach funduszy kilkadziesiąt razy dziennie i dane te wykorzystuje do analiz statystycznych, które są jedną z funkcjonalności dostępnych dla abonentów portalu. Monitoruje też zmiany, które dotyczą funduszy inwestycyjnych.

Aktualna lista funduszy inwestycyjnych, których dane przetwarza portal dostępna jest na stronie: http://www.opiekuninwestora.pl/listaNiFundusze.php.

„Samodzielnie monitorowanie własnych inwestycji nie jest proste. I często zabiera nam cenny czas, szczególnie gdy po dokonaniu przeglądu funduszy podejmujemy decyzję aby … nie dokonywać żadnych zmian w naszym portfelu funduszy”, mówi Remigiusz Stanisławek, dyrektor zarządzający w firmie Opiekun Inwestora. „Portal przejmuje na siebie zadania ciągłego sprawdzania notowań funduszy inwestycyjnych oraz składu portfeli inwestycyjnych abonentów. Po zdefiniowaniu indywidualnego systemu powiadomień i raportów informacje z portalu przesyłane są (e-mail, SMS) dokładnie wtedy, kiedy wymaga tego Plan Inwestycyjny użytkownika.”. „Tak samo trudno jest monitorować zmiany na rynku funduszy –  dlatego od grudnia 2008 Opiekun Inwestora wprowadza nową usługę informacyjną.”, dodaje.

Jak działa nowa funkcja w portalu? W przypadku wystąpienia zmian w funduszach monitorowanych przez Opiekuna Inwestora informacja o zmianach jest wysyłana do abonentów. Podobnie jak w przypadku innych funkcji w portalu jest ona dopasowana do potrzeb użytkownika. Przypadki przejścia funduszu w stan likwidacji, zakończenia działalności lub zmiany polityki inwestycyjnej są przekazywane wyłącznie tym użytkownikom portalu, którzy dany fundusz posiadają w swoim portfelu inwestycyjnym lub fundusz ten dodali do listy „ulubionych”. Otrzymają też informacje o nowych funduszach, które analizuje portal.

Informacje o zmianach na rynku funduszy są także publikowane w portalu oraz udostępniane do dalszej publikacji.