PlanetEye wprowadza nowatorską usługę online do planowania podróży, opartą na technologii Microsoft

By | 20/07/2008

Warszawa, 18 lipca 2008 r. – Firma PlanetEye wprowadziła nowatorską usługę Online przeznaczoną do planowania podróży, opartą na przełomowej technologii WWMX (World Wide Media eXchange) firmy Microsoft. Witryna nowej usługi (http://www.planeteye.com) umożliwia turystom wyszukanie informacji dotyczących miejsca podróży oraz pozwala na wygodne zaplanowanie własnego wyjazdu. PlanetEye nabyło od Microsoft licencję na własność intelektualną, a także współpracowało z jego zespołami badawczo-rozwojowymi. Ponadto w przedsięwzięciu uczestniczyli udziałowcy kanadyjscy i przedstawiciele dwu funduszy typu venture capital. W efekcie wprowadzono atrakcyjną, kompleksową usługę przeznaczoną do planowania podróży.

„W sytuacji, w której z powodu wysokich cen paliw trzeba szczególnie oszczędnie gospodarować pieniędzmi przeznaczonymi na podróż, witryna ułatwiająca maksymalne wykorzystanie tych pieniędzy jest bardzo cenna. PlanetEye stworzyło jak dotąd najbardziej zaawansowane narzędzie do planowania podróży, łączące w sobie elementy zaawansowanych sieci społecznościowych, mapy kontekstowe oraz profesjonalną informację o podróżach” – powiedział Rob Enderle, główny analityk w firmie Enderle Group.

Jedną z istotnych cech witryny PlanetEye jest interaktywna, dynamiczna mapa oparta na WWMX, która wskazuje turystom miejsca docelowe oraz pomaga w uzyskaniu wielu informacji o hotelach, atrakcjach turystycznych i restauracjach, prezentując dodatkowo liczne fotografie miejsc wartych odwiedzenia, wraz z informacją o ich położeniu geograficznym. Jeśli na przykład turysta wybierze pięć atrakcji w Paryżu, PlanetEye ułatwi zarezerwowanie pokoju w najbardziej odpowiednim hotelu, pokazując na mapie najlepsze i najbliższe miejsce noclegu.

PlanetEye korzysta z coraz liczniejszej sieci własnych korespondentów w różnych miastach na całym świecie oraz wartościowych informacji z innych źródeł, a dzięki usługom licznego grona partnerów w zakresie rezerwacji przelotów, hoteli, restauracji i biletów na imprezy, umożliwia turystom szybkie i łatwe zaplanowanie własnej podróży. Ponadto PlanetEye oferuje tzw. pakiety podróżne (Travel Pack), które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych internetowych list miejsc i atrakcji, które chcieliby włączyć do planów swojego wyjazdu. Funkcja ta oferuje szerokie możliwości koordynowania planów podróży i organizowania list pod względem tematycznym lub lokalizacyjnym. Stworzone przez użytkownika listy mogą być współużytkowane z przyjaciółmi czy rodziną, a także udostępniane wszystkim użytkownikom Internetu.

„PlanetEye chce zainspirować turystów, aby eksplorowali i odkrywali świat w wersji online, a następnie ułatwić im zaplanowanie i zarezerwowanie jak najlepszej trasy podróży. Chcemy, aby planowanie podróży było łatwe i atrakcyjne oraz wymagało użycia jak najmniejszej liczby witryn internetowych” – powiedział Butch Langlois, prezes i dyrektor generalny PlanetEye.

Dzięki wprowadzeniu w 2003 r. nowego, wyjątkowego podejścia do licencjonowania własności intelektualnej, Microsoft ułatwia wprowadzanie na rynek nowatorskich rozwiązań oraz rozwój nowych firm i możliwości na całym świecie.

„Microsoft angażuje się na rzecz wspierania nowych firm technologicznych, stara się stymulować środowisko producentów oprogramowania oraz przyczyniać się do powstawania nowatorskich rozwiązań i zwiększania rentowności takich działań. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy oraz ze sposobu, w jaki PlanetEye wykorzystało technologię opracowaną przez dział Microsoft Research i zastosowało ją do planowania podróży w Internecie” – powiedział Bob Tenczar, dyrektor ds. marketingu w dziale licencjonowania własności intelektualnej Microsoft.

Zaangażowanie Microsoft na rzecz licencjonowania technologii

Wspomniana umowa licencyjna jest kolejnym przykładem istotnej roli, jaką własność intelektualna odgrywa przy tworzeniu zdrowego i energicznie funkcjonującego środowiska informatycznego. Od momentu wprowadzenia w grudniu 2003 r. specjalnego projektu licencjonowania własności intelektualnej Microsoft zawarł ponad 500 umów licencyjnych i w dalszym ciągu opracowuje nowe programy, które umożliwiają klientom, partnerom i konkurentom dostęp do zasobów własności intelektualnej firmy. Projekt licencjonowania ma na celu udostępnienie efektów badań – w postaci stale rosnących zasobów patentów i innej własności intelektualnej – w jakie inwestuje firma Microsoft. Ponadto program ten jest częścią szerszej, wyjątkowej strategii Microsoft dotyczącej licencjonowania własności intelektualnej i współpracy w tym zakresie. Strategia ta obejmuje również uruchomiony w 2005 r. program Microsoft IP Ventures.

Więcej informacji na temat programów licencyjnych Microsoft można znaleźć pod adresem http://www.microsoft.com/ip.